Dentysta a zwolnienie lekarskie

Ból zęba potrafi uprzykrzyć życie, uniemożliwiając wykonywanie codziennych obowiązków. Wiele osób zastanawia się przy tym, czy stomatolog ma możliwość wystawienia zwolnienia lekarskiego. Czasami bowiem zdarzają się sytuacje, kiedy powrót do pracy po wizycie w gabinecie jest utrudniony lub wręcz niemożliwy. W końcu spuchnięte dziąsło czy bolący ząb sprawia problemy z jedzeniem czy mówieniem.

Jak pokazują informacje, zgodnie z obowiązującymi przepisami stomatolog może wystawić L4. To jednak nie zależy od tego, czy dentysta pracuje w gabinecie prywatnym czy ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Warto bowiem mieć świadomość, że wszystko zależy od tego, czy wystawca zwolnień (dentysta) ma zawartą umowę z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

Czy dentysta może wystawić L4?

Stomatolog może wystawić zwolnienie lekarskie, zarówno dla firm, jak i dla osób uczących się. Warunek jest tylko jeden – musi mieć zgodę ZUS. W przeciwnym razie, wystawienie L4 na odpowiednim druku nie będzie respektowane. Wiedząc, że zabieg stomatologiczny będzie wymagał kilkudniowej rekonwalescencji i uniemożliwi szybki powrót do pracy (np. w przypadku ekstrakcji „ósemki”), należy wcześniej zaczerpnąć informacje, czy konkretny stomatolog posiada uprawnienia do wystawiania L4.

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że dentysta ma możliwość wystawienia zwolnienia lekarskiego tylko w konkretnych przypadkach – zawsze wtedy, gdy istnieją ku temu przesłanki. O ile bowiem zasadne jest wystawienie L4 po ekstrakcji zęba czy leczeniu kanałowym, tak w przypadku zabiegu wybielania, piaskowania czy innych zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej nie jest to koniecznością.

Nieobecność w szkole – zwolnienie dla dziecka

Lekarz stomatolog posiadający uprawienia do wystawienia L4, ma możliwość wystawienia zwolnienia lekarskiego także dla dziecka. Dzięki temu uczeń może usprawiedliwić swoją nieobecność na zajęciach, jeśli przeprowadzony zabieg stomatologiczny na kilka dni wykluczył go z obecności w szkole. Czasami jednak zdarza się, że wystarczy tylko informacja na druku opatrzonym lekarską pieczątką – wszystko zależy od szkoły i nauczyciela.