Leczenie kanałowe, znane również jako endodoncja, to procedura dentystyczna, która ma na celu leczenie infekcji wewnątrz zęba. Jest to często konieczne, gdy zainfekowane lub uszkodzone zostaje miazga zęba – miękka tkanka wewnątrz zęba, która zawiera nerwy, naczynia krwionośne i tkankę łączną. Oto główne etapy i cele leczenia kanałowego:

Specjalizacja endodoncjiSpecjalista
Specjalista endodoncjiAgnieszka Barańska

Leczenie kanałowe wymaga conajmniej dwóch wizyt. Na pierwszej wizycie usuwana jest próchnica lub stare wypełnienie. Następnie otwierana jest komora zęba w celu oczyszczenia jej wnętrza oraz kanału/kanałów z resztek chorej miazgi. Żeby chronić pole pracy od śliny zawierającej bakterie używana jest gumowa osłona zwana koferdamem.
Po oczyszczeniu wnętrza zakładana jest często odkażająca wkładka na okres około 14-21 dni.
W tym czasie ząb zabezpieczony jest wypełnieniem tymczasowym.
Następnie wypełniamy kanał gutaperką, gumowatym materiałem zastępującym uszkodzone tkanki. Na sam koniec odbudowujemy ząb konwencjonalną plombą lub przy dużych uszkodzeniach koroną ceramiczną.


Leczenie kanałowe pod mikroskopem

Dzięki zastosowaniu leczenia kanałowego pod mikroskopem znacząco zmniejsza się liczbę przypadków, w których konieczna jest ekstrakcja chorego zęba. Dochodziło do tego wtedy, gdy kanały nerwowe nie były widoczne gołym okiem i specjalista nie mógł dobrze wykonać swojej pracy. Dzięki mikroskopowi wiele zębów, które kiedyś przeznaczone byłyby do usunięcia, da się uratować.


Leczenie kanałowe zęba zazwyczaj odbywa się podczas dwóch wizyt, każda trwająca około dwie godziny. W niektórych, bardziej skomplikowanych przypadkach, może zajść potrzeba dodatkowego czasu na dokładne opracowanie kanałów zębowych. Pacjenci są kierowani na zabieg po wewnętrznej konsultacji i zazwyczaj są już odpowiednio przygotowani do leczenia. Często spotykamy się z koniecznością powtórnego leczenia zębów, które były już wcześniej leczone. Decyzję o rewizji takiego zęba podejmujemy na podstawie obrazu radiologicznego, szczególnie gdy obserwujemy zmiany zapalne. W trakcie leczenia wykonujemy od 2 do 3 zdjęć rtg. Dawka promieniowania jest minimalna i można ją porównać do naturalnego promieniowania, które otrzymujemy spożywając od 6 do 9 orzechów brazylijskich – jest to związane z zawartością selenu w orzechach, który jest naturalnie promieniotwórczy.
W przypadku kobiet w ciąży, leczenie kanałowe przeprowadzamy bez zdjęć rtg, chyba że występuje silny ból. W takiej sytuacji leczenie jest prowadzone w sposób minimalizujący ryzyko dla ciąży, a jego finalizację przewidujemy po porodzie, co umożliwia długoterminowe, tymczasowe zaopatrzenie.


Cennik leczenia kanałowego

 

Zabiegi leczenia kanałowegoCena
wizyta „bólowa”, pomoc doraźna – usunięcie zmienionego zapalnie nerwu z korony zęba + odbudowa300 PLN
odbudowa zniszczonej korony zęba przed leczeniem200 PLN
usunięcie złamanego narzędzia/wkładu Koronowo-korzeniowego600 PLN
pierwotne leczenie endodontyczne zęba jednokanałowego800 PLN
leczenie zęba dwukanałowego1000 PLN
leczenie zęba 3 kanałowego1 300 PLN
leczenie zęba 4 kanałowego1 500 PLN
ponowne leczenie zęba jednokanałowego900 PLN
ponowne leczenie zęba dwukanałowego1 200 PLN
ponowne leczenie zęba trzykanałowego1 500 PLN
ponowne leczenie zęba czterokanałowego zarówno leczenie pierwotne jak i ponowne wykonywane są w powiększeniu mikroskopowym Zeiss®, w pełnej izolacji, kanały wypełniane są metodą gorącej gutaperki, po zakończonym leczeniu niejednokrotnie wskazana jest odbudowa protetyczna zęba1 700 PLN

Umów się na wizytę lub konsultacje