Proste i skuteczne wybielanie zębów to najczęściej wykonywany zabieg w stomatologii estetycznej, mający na celu przywrócenie zębom młodości i pięknego wyglądu. W klinice Adent stosujemy kilka metod wybielania za pomocą nakładek, w tym wybielanie domowe żelem Opalescence i w gabinecie u dentysty przy użyciu lampy akceleracyjnej LED.

Wybielanie zębów

Stomatologia to dziedzina, która zajmuje się nie tylko leczeniem zębów, ale także poprawą ich wyglądu. Jasne zęby są powszechnie akceptowanym symbolem zdrowia i urody. W naszym gabinecie stosujemy wszystkie najbezpieczniejsze metody wybielania zębów przy użyciu nakładek (szyn) w które deponuje się preparat wybielający. Proces wybielania nie uszkadza tkanek twardych zęba, dając jednocześnie rozjaśnienie koloru zębów w znacznym stopniu. Pacjenci mogą wybierać z pośród kilku metod wybielania zębów. Oto one:

Wybielanie zębów w domu

Preparat wybielający Opalescence przekazywany jest pacjentowi do użytku domowego. Kuracja trwa około 7 – 10 dni. Do wybielania nakładowego/domowego używamy 3 stężeń preparatów wybielających 10,15 oraz 20 % dobieranych indywidualnie przez prowadzącego lekarza dentystę.

Zabiegom wybielania może towarzyszyć nadwrażliwość zębów o różnym nasileniu. W jej znoszeniu pomagają pasty wysoko-fluorowe, takie jak Elmex Sensitive lub preparaty specjalistyczny, na przykład. Żel do znoszenia nadwrażliwości Ultradent Ultraez

Wybielanie w gabinecie lampą akceleracyjną LED.

Stosujemy wybielanie nadtlenkiem wodoru aktywowanym lampą LED SmartBright. Przed zabiegiem zęby muszą zostać mechanicznie oczyszczone z kamienia i osadu, ubytki próchnicowe zaopatrzone ostatecznie lub tymczasowo. Odizolowane zęby przeznaczone do wybielenia pokrywa sie warstwą silnego żelu wybielającego, powtarzając procedurę 4 krotnie.Zabieg trwa około 45 minut. Efekt wybielenia jest widoczny zaraz po zakończeniu naświetlania. U większości pacjentów zabieg wymaga powtórzenia po około 10-14 dniach. Kolor, tak jak w przypadku innych metod, stabilizuje się około 14 dni. Żel do wybielania gabinetowego.

Wybielanie zęba martwego

Wybielanie koron zębów martwych, przeleczonych wcześniej kanałowo wymaga osobnego postępowania, ukierunkowanego na dany ząb. Do przebarwień w zębach martwych dochodzi „od środka” w wyniku przenikania do drobnych kanalików w wewnętrznej strukturze zęba barwników towarzyszących stanom zapalnym,urazowi czy procesowi leczenia, Chcąc wybielić taki ząb musimy oczyścić, opracować jego wnętrze i założyć do jego wnętrza materiał wybielający.. Taką wkładkę wymienia się kilkakrotnie, co kilka dni.. Na ostatniej wizycie zakłada się wypełnienie ostateczne.Żel wybielający

Wybielanie kombinowane:
Preparaty stosowane podczas tego zabiegu mają różne stężenie, a metoda polega na dwóch fazach:
1. faza gabinetowa (jedno lub dwa spotkania po 45 min.)
2. faza domowa (4 – 5 dni)

Pacjent, który postanawia wybielić swoje zęby musi wiedzieć, że zanim podda się takiemu zabiegowi powinien całkowicie wyleczyć jamę ustną. Na konsultacji w gabinecie może okazać się, iż przed wybielaniem konieczne będzie leczenie zębów (próchnica) lub śluzówki jamy ustnej (np. afty).
Leczenie może polegać na usunięciu całej próchnicy i zaopatrzeniu tak powstałych ubytków materiałami tymczasowymi. Ostre zmiany na powierzchni błony śluzowej będą musiały być wyleczone, gdyż w przeciwnym wypadku substancja wybielająca uszkodziłaby śluzówkę w sposób nieodwracalny. Dlatego tak ważnym jest kontrola stanu jamy ustnej przed użyciem jakichkolwiek materiałów do wybielania zębów.

Wybielanie zębów czy warto?

Wybielanie zębów jest jednym z popularniejszych zabiegów u dentysty. Stosuje się różne metody – od past kupowanych w drogerii, po profesjonalne wybielanie laserowe, przez naświetlanie specjalną lampą.

Czy warto wybielać zęby? Na to pytanie odpowie dobry stomatolog. Najlepiej i bezpiecznie robić to w gabinecie, pod kontrolą lekarza. Istotnym aspektem jest koszt – bezpieczne i profesjonalne zabiegi nie należą do najtańszych, ale na zdrowiu na pewno nie należy oszczędzać

Wybielanie zębów w Warszawie – którą metodę wybrać?

W gabinecie stomatologicznym czy w domu – oto jest pytanie, przed którym stają wszyscy, którym marzy się piękny, biały uśmiech. Na pewno lepszą opcją jest skonsultowanie zabiegu u stomatologa, który może zaproponować metodę wybielania gabinetowego albo w domu – nakładkowego. Każda z tych opcji będzie jednak poprzedzona i poparta diagnozą stanu jamy ustnej. Czasem niezbędne są pewne zabiegi związane z oczyszczeniem lub wyleczeniem zębów.

W przypadku metody domowej lekarz wykonuje specjalne, indywidualnie dopasowane nakładki na zęby. Pacjent otrzymuje żel o odpowiednim stężeniu, który aplikuje do nakładek. W zależności od specyfiki metody, cała kuracja trwa od 1 do 4 tygodni. W przypadki gabinetu ADENT jest to od 7 do 10 dni.

Wybielanie zębów w gabinecie bazuje na profesjonalnych preparatach o wyższym stężeniu nadtlenku wodoru, dzięki czemu efekty są bardziej widoczne, szybciej osiągane. Preparat jest poddawany naświetlaniu lampą (LED SmartBright).

Wybór odpowiedniej metody doradza stomatolog. Przyjmuje się, że nakładkowe wybielanie jest preferowane w przypadku pacjentów bardziej wrażliwych na ból, dyskomfort, ponieważ w jego następstwie pojawia się mniejsza, pozabiegowa nadwrażliwość zębów.

Z kolei zaletą wybielania zębów w gabinecie jest krótszy czas trwania zabiegu oraz bardziej widoczne rozjaśnienie szkliwa. Dzięki profesjonalnej aplikacji preparatu wybielającego minimalizuje się też ryzyko urażenia dziąseł

Czy przed wybielaniem zębów trzeba usunąć kamień?

Usunięcie kamienia, płytki nazębnej, osadów jest jak najbardziej zalecane. Ich obecność na powierzchni zębów przeszkadza w równomiernym pokryciu zębów substancją aktywną, a także ogranicza wybielające działanie zabiegu.

Ile kosztuje wybielanie zębów?

Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie ile kosztuje zabieg. Przede wszystkim decyduje o tym metoda – wybielanie zębów w gabinecie u stomatologa jest droższe niż nakładki. Należy także pamiętać, ze na cenę wpływa wybór gabinetu, renoma, doświadczenie. Można jednak przyjąć, że wybielanie nakładkowe to koszt rzędu 400-900 zł, natomiast zabieg u dentysty kosztuje ok. 2000 zł.

Czasem całkowity koszt będzie wyższy ze względu na konieczność dodatkowych procedur, np. piaskowania, skalingu czy wypełnienia ubytków.

Czy wybielanie zębów boli?

Zabieg przeprowadzony profesjonalnie, w dobrym gabinecie i na zdrowych lub wyleczonych zębach, nie powinien boleć. Trzeba jednak brać pod uwagę indywidualne odczucia pacjenta i jego wrażliwość na specyfikę zabiegów stomatologicznych. Dlatego tak ważna jest diagnostyka, wywiad i dopasowanie najlepszej dla danej osoby metody wybielania.

Warto uwzględnić to, że przy wysokiej nadwrażliwości zębów trudno będzie niknąć odczucia podrażnienia i dyskomfortu w trakcie wybielania i po zabiegu albo kuracji.

Czy wybielanie zębów jest bezpieczne?

Wybielanie zębów pod kontrolą stomatologa jest zabiegiem bezpiecznym. O ile pacjent nie ma żadnych medycznych przeciwwskazań. Efekty uboczne to przede wszystkim przemijająca nadwrażliwość zębiny i podrażnienie dziąseł. Utrzymują się one zwykle do kilku dni po zakończeniu kuracji albo procedury u dentysty.

Czy wybielanie zębów jest szkodliwe?

Wybielanie zębów nie szkodzi zębom, nie powinno jednak być zbyt często powtarzane. Na bezpieczeństwo zabiegu wpływa także metoda – minimalizujemy albo redukujemy ryzyko wybierając zabiegi pod okiem stomatologa.

Lekarz dobierze metodę i stężenie substancji aktywnych tak, aby nie podrażnić zębów, nie niszczyć szkliwa i nie osłabić w efekcie zębów. Zastosuje również, w razie potrzeby, specjalne procedury reminarelizujące.

Ile trwa wybielanie zębów?

Trwałość, efektywność, cena, a także czas trwania zabiegu są ściśle związane z wybraną metodą. Kuracja nakładkowa w domu trwa około 10 dni. Natomiast jednorazowy zabieg w gabinecie u dentysty to kwestia około 45 minut – w przypadku metody wybielania nadtlenkiem wodoru aktywowanym lampą LED SmartBright.

Jak dbać o zęby po wybielaniu?

Podstawą jest tu odpowiednia pielęgnacja, higiena oraz dieta. Do mycia zaleca się używanie pasty przeznaczonej do leczenia nadwrażliwości. Można stosować delikatne płukanki z fluorem. Równie ważna jest tzw. biała dieta, czyli menu bez barwiących, kolorowych napojów i pokarmów.

Co jeść i czego nie jeść po wybielaniu zębów?

Przez co najmniej 3 dni po wybielaniu zębów należy stosować tzw. białą dietę, czyli:

  • unikać barwiących pokarmów, napojów (np. buraki, czerwone wino, jagody)
  • pić głównie wodę, bez mocnej herbaty czy owocowych soków
  • zaprzestać albo ograniczyć palenie tytoniu – dym przebarwia zęby
  • unikać bardzo zimnych i gorących pokarmów z uwagi na wyższą wrażliwość zębów.

Jak uśmierzyć ból po wybielaniu zębów?

Dolegliwości bólowe są związane z nadwrażliwością zębów po zabiegu. Dlatego zaleca się używanie specjalnej pasty do zębów nadwrażliwych, ewentualnie specjalnego żelu znoszącego tę nadwrażliwość. Jeśli jednak dyskomfort nie ustaje albo nasila się w ciągu kilku dni, należy skontaktować się ze stomatologiem.

Co ile można wybielać zęby?

Efekt po zabiegu wybielania zębów utrzymuje się z reguły do 3 lat, w tym czasie zęby stopniowo wracają do wyjściowego koloru. Chcąc zachować wymarzony odcień, trzeba po tym czasie powtórzyć procedurę. Kuracja może być przeprowadzona ponownie, ale należy skonsultować to z lekarzem, który oceni stan zębów i jamy ustnej. Pamiętajmy – zbyt częste wybielanie osłabia szkliwo i zwiększa nadwrażliwość zębów.

Czy można wybielać zęby w ciąży?

Zarówno u ginekologa, jak i u dentysty usłyszymy odpowiedź NIE. Jak do tej pory nie ma badań, które potwierdziłyby bezpieczeństwo tego zabiegu u ciężarnych (ze względów etycznych nie prowadzi się takich badań). Nie ma więc dowodów na to, że wybielanie nie szkodzi przyszłej mamie i dziecku. Dotyczy to także okresu karmienia piersią.

Ponadto środki stosowane do wybielania w większości zawierają nadtlenek wodoru, który w procesie rozkładu uwalnia tlen, co może wpływać na uszkadzanie DNA komórek.

Czy można wybielać zęby z aparatem ortodontycznym?

Głównym problemem będzie tu fakt, że po zdjęciu aparatu mogą być widoczne plamy w miejscach, gdzie przyklejone są zamki (preparat wybielający nie mógł tam wniknąć). Poza tym ścierne preparaty wybielające mogą doprowadzić do różnicy w fakturze szkliwa pod klamerkami.

Na uwagę zasługuje jednak wybielanie z użyciem żelu Opalescence w specjalnych nakładkach. Zgodnie z deklaracją producenta, nadtlenek w nim zawarty penetruje i działa również na powierzchnie przykryte zamkami.

Wybielanie zębów z plombami

Wypełnienia w zębach nie są przeciwwskazaniem do wybielania zębów. Należy jednak pamiętać, że zabieg ten jest skuteczny tylko na tkance zębowej. Co oznacza, że nie wpłynie na kolor plomby. Dlatego w przypadku dużych wypełnień zaleca się ich wymianę na takie, które pasują do koloru wybielonych zębów.

Wybielanie zębów martwych (leczonych kanałowo)

Aby wybielić żeby martwe, leczone kanałowo, trzeba zastosować inne zabiegi, ponieważ ich kolor to efekt działania od wnętrza zęba. Dlatego wybielanie zęba martwego polega opracowaniu wnętrza oraz kilkukrotnym zakładaniu i wymianie materiału wybielającego. Podczas ostatniej wizyty stomatolog zakłada wypełnienie ostateczne.

Ile utrzymuje się efekt wybielonych zębów?

Efekt utrzymuje się najczęściej do 3 lat, a na przedłużenie jego trwałości wpływa na pewno przestrzeganie zaleceń stomatologa. Zdecydowanie dłużej utrzyma się biel zębów wybielanych w gabinecie, u dentysty. Należy również pamiętać o wspomnianej już białej diecie, unikaniu barwiących posiłków. Ponowne wybielanie powinno być zawsze skonsultowane z lekarzem.

Leave a Reply