Mikroskop stomatologiczny jest relatywnie nowym narzędziem naszej codziennej pracy. Zwiększa on zdecydowanie możliwości leczenia i diagnostyki w zakresie endodoncji. Zakres jego zastosowań jest bardzo szeroki. Leczenie kanałowe pod mikroskopem to coraz częściej jedyny sposób prawidłowego wykonania leczenia endodontycznego.

zumaxSposoby wykorzystywania mikroskopu stomatologicznego w leczeniu endodontycznym

Stomatologia, jak wszystkie dziedziny medycyny, nie pozostaje w miejscu. Wraz z rozwojem nowych technologii są one wprowadzane do codziennej pracy dentystów. Jednym z takich rozwiązań jest leczenie kanałowe pod mikroskopem. To nowoczesna metoda leczenia zębów, która charakteryzuje się przede wszystkim bezpieczeństwem i wysoką skutecznością. Dzięki wykorzystaniu mikroskopu, dentysta może prawidłowo zlokalizować i opracować kanały nerwowe zęba. Niestety, koszt leczenia kanałowego nie jest niski, ale warto się na nie zdecydować ze względu na wysoką skuteczność.

Mikroskop stomatologiczny używany jest przeważnie w endodoncji , czyli inaczej leczeniu kanałowym. Stosuje się go również w chirurgii endodontycznej i stomatologicznej oraz w profilaktyce i leczeniu chorób przyzębia i błony śluzowej. W endodoncji mikroskop pomaga na precyzyjne wykonywanie resekcji wierzchołków korzeni zębów. Jest niezastąpiony w dokładnym wglądzie i rewizji ran pozostałych po usunięciu zębów. Podczas zabiegów chirurgicznych pozwala także na lokalizację ułamanych fragmentów zębów.

Poza zastosowaniem mikroskopu stomatologicznego w endodoncji, używa się go również w stomatologii zachowawczej. Dzięki niemu, podczas leczenia próchnicy, możliwa jest dokładniejsza diagnoza i oczyszczenie zębów. Tak wysoka precyzja pozwala unika usuwania zdrowych tkanek. Warto podkreślić, że wszystkie zabiegi wykonywane pod mikroskopem są bezbolesne, bowiem wykonuje się je w znieczuleniu miejscowym.

Narzędzia wykorzystane w leczeniu kanałowym

W Polskich placówkach dentystycznych używany jest sprzęt światowej klasy. Nasze gabinety śmiało wytrzymują porównania z zagranicznymi odpowiednikami, stosując najnowszą aparaturą, a także odpowiednie leki i nowoczesne materiały stomatologiczne. Wraz ze stosowaniem mikroskopu używa się również często endometru. To precyzyjne urządzenie pozwala na bardzo dokładny pomiar długości kanału korzeniowego zęba.

Nowoczesne placówki dbają także o komfort pacjenta. Dlatego stosuje się tzw. ślinochrony. Wykonuje się je z cienkiej gumy lateksowej, którą oddziela się leczony ząb od pozostałej części jamy ustnej. To rozwiązanie pozwoliło odłożyć do lamusa znienawidzone wałki z ligniny.

Zmorą pracy przy leczeniu kanałowym bywają złamane narzędzia kanałowe. Wiąże się to często z trudną budową anatomiczną kanałów korzeniowych lub nadmiernym zużyciem narzędzi endodontycznych. Ich periodyczna wymiana, drobne narzędzia są praktycznie jednorazowe, to wysokie koszty, ale i znaczne zmniejszenie ryzyka wymienionych komplikacji. Złamane narzędzia kanałowe pozostawione w świetle kanału usuwane są przy pomocy jednorazowych, ultradźwiękowych narzędzi endodontycznych. Pozwalają one, dzięki drganiom, na powolne uwalnianie zaklinowanych pilników, igieł endodontycznych itp. . Wszystko to pod kontrolą wzroku, dzięki powiększeniu, które daje nam mikroskop stomatologiczny.

Warto pamiętać, że stosowanie leczenia kanałowego pod mikroskopem znacząco zmniejsza liczbę przypadków, w których konieczna jest ekstrakcja chorego zęba. Dochodziło do tego wtedy, gdy kanały nerwowe nie były widoczne gołym okiem i specjalista nie mógł dobrze wykonać swojej pracy. Dzięki mikroskopowi wiele zębów, które kiedyś przeznaczone byłyby do usunięcia, da się uratować.

Usuwanie pozostawionych, zmineralizowanych martwych tkanek, lokalizowanie pęknięć korzenia czy korony zęba i wiele innych. Dla nas najbardziej użytecznym zastosowaniem jest możliwość szybkiego udrożnienia „zarośniętych” kanałów.

Leczenie kanafiowe pod mikroskopem w gabinecie dentystycznym ADENTDo pracy pod mikroskopem używa się głównie narzędzi ultradźwiękowych pomagających odnaleźć, otworzyć i poszerzyć kanały korzeniowe. Do tego celu w naszym gabinecie używany jest system StartX firmy Densply®. Leczenie kanałowe pod mikroskopem dzięki nowoczesnym systemom ultradźwiękowym jest szybsze i bezpieczniejsze.

Narzędzia endodontyczne to tylko jeden z elementów niezbędnych do prawidłowego przeprowadzenia leczenia kanałowego. Podstawą , jak zwykle , są sprawne ręce dentysty, profesjonalna pomoc asystentki i Państwa pozytywne nastawienie.

Cena leczenia kanałowego pod mikroskopem

Leczenie kanałowe pod mikroskopem nie jest zabiegiem tanim. Wiele zależy tutaj od ilości kanałów w zębie, a także zakresu wykonywanych czynności. Zabiegi zaczynają się od 250 złotych, przekraczając czasem 1000 zł. Ciągle jest to jednak niższa cena, niż w przypadku konieczności usunięcia zęba i wstawienia implantu.