Fluoryzacja kojarzy nam się z preparatami podawanymi niegdyś w szkołach oraz zabiegami stomatologicznymi u dzieci. Nic bardziej mylnego, jest to metoda profilaktyczna jak najbardziej zalecana także dorosłym. Stosuje się ją wówczas jako uzupełnienie zabiegów oczyszczających (skaling i piaskowanie). Pamiętajmy jednak – fluoryzacja to nie tylko rezultaty czysto estetyczne. Przede wszystkim ma chronić zęby przed bakteriami i próchnicą.

Fluoryzacja to zabieg wspomagający walkę z próchnicą, który polega na nałożeniu specjalnego preparatu zawierającego wysoko przyswajalny fluor wzmacniający zęby, chroniąc je przed destrukcyjnym wpływem kwasów zawartych w codziennej diecie. Zabieg fluoryzacji powinien być połączony z innymi zabiegami stomatologicznymi przynajmniej raz w roku, dlatego tak ważne jest, aby wybrać jak najlepszy gabinet dentystyczny.

Fluoryzacja odgrywa bardzo ważną rolę w profilaktyce/zapobieganiu próchnicy zębów

Jeśli mamy duże problemy z próchnicą lub jesteśmy w grupie wysokiego ryzyka – uwarunkowania genetyczne, używanie sterydów wziewnych, choroby okładu pokarmowego – refluks, powinniśmy dodatkowo chronić zęby związkami fluoru. Taka profilaktyka może nawet pomóc w cofaniu początkowej próchnicy.

Zabiegi z zastosowaniem lakieru fluorowego czy żelu potwierdziły swoją skuteczność w walce z próchnicą zębów. Zmniejszając częstotliwość jej pojawiania o ponad 50 procent.

Fluoryzację możemy przeprowadzać wraz z innym zabiegiem lub na specjalnie zaplanowanej wizycie. Na wizycie kontrolnej stomatolog poinformuje ciebie czy fluoryzacja jest zalecana w twoim przypadku.

Lakier fluorowy

Lakier fluorowy zawiera bardzo wysokie stężenie fluoru. Nakładamy go bezpośrednio na wysuszoną powierzchnię zębów. Ze względu na konsystencję i sposób aplikacji lakier pozostaje na powierzchni zębów i oddziałuje na nią przez wiele godzin. U pacjentów z grupy wysokiego ryzyka próchnicy zabieg możemy powtarzać kilka razy w roku.

Żel fluorowy

Żel fluorowy to preparat o gęstej konsystencji. Używamy go najczęściej z szyną do profilaktyki fluorowej dopasowaną do kształtu naszych zębów. Szyna może być stosowana w domu. Zakładamy ją na zęby na pięć minut tak by fluor mógł zadziałać. Zabieg powtarzamy codziennie nawet przez kilka miesięcy.

Atrakcyjna cena usługi, nowoczesny sprzęt stomatologiczny, przyjemnie i przytulne wnętrza gabinetów, profesjonalny zespół lekarzy oraz szeroka oferta zabiegów to nasze główne atuty. Staramy się spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagających pacjentów, dlatego cierpliwie słuchamy i doradzamy każdemu, kto odwiedzi nasze centrum stomatologiczne. Już dziś podejmij decyzję i umów się na pierwszą wizytę!