Stały aparat ortodontyczny stosujemy w leczeniu bardziej skomplikowanych wad zgryzu.Czasami niezbędne jest połączenie tej metody leczenia z metodami dodatkowymi a nawet z ortodontyczną ekstrakcją zębów. Czas leczenia zależny jest od wady zgryzu wynosi około 18-20 m-cy. Leczenie ortodontyczne aparatami stałymi może być prowadzone zarówno u dzieci jak i u dorosłych. Jedynym warunkiem koniecznym do rozpoczęcia tego typu terapii jest dobry stan zębów i dziąseł. Wszystkie zęby powinny być wyleczone, także kanałowo , bardzo ważna jest właściwa higiena jamy ustnej – usunięcie osadu i kamienia nazębnego i zlikwidowanie stanów zapalnych dziąseł. Alternatywą dla stałych aparatów konwencjonalnych są stałe aparaty językowe. Rozwiązanie dla tych, którzy nie chcą, z przyczyn socjalnych czy zawodowych, by otoczenie wiedziało o trwającym leczeniu ortodontycznym.

Jak działa aparat ortodontyczny

Stały aparat ortodontyczny składa się z metalowego łuku mocowanego do metalowych lub ceramicznych zamków przyklejanych na czas leczenia do zewnętrznej powierzchni zębów. Twoje zęby naprowadzane są na prawidłowe miejsca ustalane przez metalowy łuk. Po leczeniu niezbędne jest używanie utrzymywacza gwarantującego pozostanie zębów na prawidłowych pozycjach.

Pamiętaj o tym, że …
Czasami odczuwany jest lekki ból po osadzeniu aparatu lub po jego aktywacji. Ból stopniowo mija w ciągu kilku dni. Niekiedy w miejscu kontaktu aparatu wewnętrzną stroną warg czy policzka dochodzi do ranienia śluzówki. Prostym rozwiązaniem jest pokrycie drażniącego elementu przezroczystym woskiem, który dostajesz w gabinecie.

Jeśli jakiś element obluzuje się, aparat uwiera, odczuwasz ból lub masz jakiekolwiek pytanie, nie zwlekaj i skontaktuj się z lekarzem. Ważnym elementem jest regularne pojawianie się na wizytach kontrolnych gwarantujących szybkie i pozbawione komplikacji leczenie. Przy wymienionej metodzie leczenia szczególne ważne jest bardzo dokładne szczotkowanie zębów wraz z dodatkową profilaktyką przeciw próchnicową /F/.Resztki pokarmu niezmiernie łatwo gromadzą się wokół zamków czy łuku zwiększając ryzyko próchnicy.

Aparaty stałe nie przeszkadzają zupełnie w spożywaniu pokarmu, warto jednak unikać twardy czy kleistych pokarmów /ciągutki, guma do żucia/ mogących wygiąć cienkie łuki czy oderwać zamki.
Leczenie ortodontyczne w gabinecie dentystycznym ADENT