Leczenie zachowawcze

Masz ubytek szkliwa, który trzeba odbudować lub wypełnienie wymagające wymiany?

Jak to się wykonuje?

 

Najczęściej zaczynamy od pytania czy chcesz znieczulenie. Jego zastosowanie nie tylko znosi ból, ale pozwala się trochę rozluźnić.
Kiedy już jesteś gotowa/y dentysta zaczyna usuwać zniszczone wypełnienie lub miękka tkankę próchnicową. Po „usunięciu próchnicy” dentysta kontroluje czy wykonał wszystko prawidłowo. Często wokół zęba zakładana jest formówka, ażeby wypełnienie nie było za duże, zbyt kanciaste tym samym bardziej podatne na odkładanie płytki nazębnej. Formówka przypomina formę do ciasta, oczywiście w skali mikro. Ubytek najczęsciej wypełniany jest kompozytem utwardzanym światłem UV. Po skończeniu usuwamy formówkę. Następnie nadajemy kształt i polerujemy tak by było gładkie i błyszczące. Kontrolujemy także czy wypełnienie nie jest za wysokie i czy nie przeszkadza w zgryzie, tak by można było zagryzać bez przeszkód, jak przed wizytą.

Porady po…

Kiedy mogę jeść po wizycie? Jeśli dentysta nie powie inaczej można jeść zaraz po wizycie. Uważajmy na znieczulone okolice – śluzówkę policzka, wargi, język. Jęśli znieczulenie jest silne poczekajmy z jedzeniem twardych pokarmów do jego ustąpienia.
Nowo wypełniony ząb może być nadwrażliwy na temperaturę czy nagryzanie. To możliwe , całkiem zwyczajne i niegroźne o ile szybko /7-14 dni/ ustępuje. Jeśli dolegliwości utrzymują się dłużej nie czekaj i skontaktuj się z twoim dentystą.
Różne wypełnienia
Najczęstszymi wypełnieniami są kompozyty, kompomery i glasjonomery. Wypełnienia mogą być również wykonywane w laboratorium, jak garnitur szyty na miarę, są to wkłady, nakłady porcelanowe lub złote.

Leave a Reply