Jeszcze do niedawna, wizyta w gabinecie stomatologicznym kojarzyła się z bólem i dyskomfortem. Dziś wcale nie musi tak być. Nowoczesne techniki znieczulania pozwalają pacjentom na bezstresowe i pozbawione cierpienia przeżywanie zabiegów.

Znieczulenia miejscowe podaje się na życzenie pacjenta, aczkolwiek ich stosowanie staje się normą. Znieczulenie nie jest drogie, a zapewnia niezwykły komfort leczenia. A przecież poczucie komfortu u stomatologa jest sprawą nadrzędną.

Dzięki nowoczesnym metodom znieczulania możemy uniknąć bólu zarówno podczas zabiegów leczniczych, jak i diagnostycznych. Nowoczesne gabinety stomatologiczne proponują swoim pacjentom znieczulenie nie tylko wtedy, kiedy zabieg może być bolesny, ale również wtedy, kiedy pacjent wykazuje strach przed bólem i leczeniem.

Należy oczywiście pamiętać, że żadne środki znieczulające nie są zupełnie obojętne dla organizmu, więc dąży się do tego, aby jak najmniejszą dawką preparatu skutecznie uśmierzyć ból.

Informacje i przeciwwskazania

Środek znieczulający jest bardzo pomocny podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym. Przede wszystkim pozwala pacjentowi poczuć się komfortowo i przetrwać zabieg bez bólu. To fakt.

Warto jednak pamiętać, że żaden środek znieczulający nie jest zupełnie obojętny dla naszego zdrowia. Może spowodować np. alergiczną pokrzywkę, szum w uszach, zawroty głowy, zaburzenia rytmu serca, a nawet omdlenie. Oczywiście są to skrajne przypadki i większość z nich wynika ze stanu zdrowia pacjenta.

Skutki uboczne związane z podaniem środka znieczulającego mogą wynikać również z przyjmowanych przez pacjenta leków. Dlatego tak ważne jest, aby poinformować lekarza, na co się choruje i jakie leki się zażywa. Stomatolog powinien wiedzieć czy pacjent regularnie bierze leki nasercowe, psychotropowe lub uspakajające, ponieważ substancje te wchodzą w interakcje z preparatami znieczulającymi.

Jeśli chodzi o alkohol, to zazwyczaj zmniejsza on lub zaburza działanie znieczulenia. Warto więc wstrzymać się z jego spożyciem przed planowaną wizytą u dentysty. Dla stomatologa bardzo ważne są informacje dotyczące chorób, z jakimi zmaga się pacjent. Dzięki tym informacjom może skutecznie zniwelować ewentualne skutki uboczne znieczulenia.

Jeśli chorujemy na choroby serca, układu krążenia, choroby wątroby, choroby nerek, astmę, cukrzycę czy chorobę nowotworową, naszym obowiązkiem jest ujawnienie tych informacji lekarzowi. Pozwolą one dentyście na dobranie takiego znieczulenia, które nie spowoduje niepożądanej reakcji. Dla lekarza równie ważne są informacje o skłonności do alergii. W przypadku alergików przed podaniem leku przeciwbólowego stomatolog powinien wykonać próbę alergiczną.

Dopiero wtedy, gdy nie pojawi się odczyn alergiczny można zastosować wybrane znieczulenie. Przeciwwskazaniem do podania znieczulenia jest padaczka, jaskra, schorzenia tarczycy.

Rodzaje znieczuleń i jak to działa?

Pierwszym środkiem znieczulającym użytym do znieczulenia pacjenta w gabinecie stomatologicznym był eter. Był to rok 1842. Od tego czasu zmieniło się bardzo wiele.

Współczesne środki znieczulające dostępne są w bogatej gamie i różnym wydaniu. I tak oto mamy znieczulenia powierzchniowe, nasiękowe, przewodowe i śródwięzadłowe. Znieczulenie powierzchniowe (najmniej inwazyjne, w postaci żelu lub sprayu) wykorzystywane jest głównie przy niewielkich i mało inwazyjnych zabiegach, jak nacięcia ropnia czy usuwanie rozchwianych zębów mlecznych.

Znieczulenie nasiękowe stosowane jest w leczeniu i ekstrakcji zębów górnych oraz dolnych siekaczy. Środek znieczulający podawany jest w postaci zastrzyku wstrzykniętego w dziąsło, w pobliżu zęba. Czy boli? Pacjent odczuwa zaledwie niewielkie ukłucie, które z bólem ma niewiele wspólnego.

Znieczulenie śródwięzadłowe stosowane jest z kolei w przypadku usuwania zębów mlecznych i stałych, a także w leczeniu kanałowym, w stomatologii dziecięcej i protetyce. Lek podawany jest strzykawką ciśnieniową do ozębnej. Przy zabiegach na dolnych i górnych zębach wykorzystuje się znieczulenie przewodowe. Lek wstrzykuje się w okolice nerwu tak, aby przerwać przewodzenie bólu.

Czy boli?

W tym przypadku zastrzyk może być nieco bolesny. W niektórych gabinetach stomatologicznych wykorzystuje się również nowoczesne znieczulenie komputerowe, które pozwala na precyzyjne podanie znieczulenia bez uczucia bólu czy dyskomfortu.

Popularne jest także znieczulanie gazem rozweselającym. Jest to w 100% bezpieczna metoda pozwalająca na bezbolesne i bezstresowe leczenie zarówno w przypadku osób dorosłych, jak i dzieci.

Cena usługi

Ceny znieczuleń stomatologicznych uzależnione są od rodzaju podawanego znieczulenia. W klinice ADENT dokładamy wszelkich starań, aby wszystkie świadczone usługi były dopasowane do potrzeb i możliwości finansowych pacjentów. Bez utraty jakości, bezpieczeństwa i poziomu higieny pracy oferujemy atrakcyjne ceny zabiegów komplementarnych, towarzyszących leczeniu. Cena znieczulenia w klinice ADENT to koszt rzędu 20zł.

Najczęściej zadawane pytania

Wizyta u dentysty może wywołać pewne wątpliwości. Mogą one dotyczyć nie tylko konkretnego zabiegu, ale również znieczulenia, jego rodzaju, sposobu podania, istniejącego ryzyka, czy przeciwwskazań. Poniżej przedstawiamy krótki przewodnik po najczęściej pojawiających się zagadnieniach. Warto się z nim zapoznać przed wizytą w gabinecie stomatologicznym.

Przyszła mama może mieć wykonane znieczulenie miejscowe. Przyjmuje się, że stres, dyskomfort czy ból mogą mieć bardziej negatywny wpływ na płód niż samo znieczulenie. W przypadku kobiet w ciąży stosuje się znieczulenie, które nie obkurcza naczyń krwionośnych.

Jeśli to tylko możliwe, przyszła mama powinna unikać znieczulenia w pierwszym trymestrze ciąży. Później nie ma już żadnych przeciwwskazań. Warto jednak wcześniej skonsultować się z lekarzem stomatologiem i poinformować go o ciąży.

Znieczulenie miejscowe utrzymuje się zazwyczaj do 2 godzin. W przypadku znieczulenia przewodowego, uczucie zdrętwienia może utrzymywać się nieco dłużej – mniej więcej do 3 godzin.

Są jednak osoby u których znieczulenie trzyma znacznie dłużej i to też jest norma. Wszystko zależy od rodzaju środka znieczulającego i ilości jego podania.

Znieczulenie stosowane w stomatologii w żaden sposób nie wpływa na skuteczność tabletek – nie ma powodów do niepokoju. Tak więc z powodzeniem takie znieczulenie można pacjentce podać.

Czy makijaż w jakikolwiek sposób wpływa na znieczulenie zęba? Jeśli chodzi o znieczulenia miejscowe, to makijaż twarzy w żaden sposób nie wpływa na ich skuteczność. Przy znieczuleniu ogólnym, a więc kiedy pacjent znajduje się w stanie podobnym do snu, niewskazane jest posiadanie makijażu. Dodatkowo, przy znieczuleniu ogólnym, panie proszone są również o nieużywanie kremów.

O obecności astmy czy uczulenia należy obowiązkowo poinformować stomatologa jeszcze przed podaniem znieczulenia! Wówczas lekarz sam zdecyduje czy i jaki środek znieczulający podać. W sytuacji, kiedy dentysta wie o astmie lub uczuleniu, wówczas ma szanse dobrać znieczulenie, które nie spowoduje niepożądanej reakcji. Obecnie przy astmie bardzo często stosuje się tzw. gaz rozweselający (N2O – podtlenek azotu), który nie powoduje podrażnienia układu oddechowego.

W przypadku alergików przed podaniem znieczulenia lekarz powinien wykonać próbę, która będzie polegała na wstrzyknięciu w przedramię pacjenta niewielkiej dawki środka znieczulającego. Dopiero gdy nie pojawi się odczyn alergiczny, powinien zastosować wybrane wcześniej znieczulenie.