Stomatologia zachowawcza stanowi fundamentalną dziedzinę w ramach szerokiego spektrum usług stomatologicznych i odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia jamy ustnej, skupiając się na prewencji, diagnozie oraz leczeniu chorób zębów z naciskiem na ich zachowanie w jak najlepszym stanie przez możliwie najdłuższy czas.
Telefon: +48 22 406 42 10 +48 535 999 460
Stomatologia Zachowawcza
Specjaliści z zakresu stomatologii zachowawczej
Małgorzata Staruch-Bukowska
Specjalistka stomatologii zachowawczej z endodoncją
- bonding
- stomatologia zachowawcza
- protetyka
Zabiegi z zakresu stomatologii zachowawczej wykonywane w gabinecie Adent
Definicja profilaktyki dentystycznej
Profilaktyka dentystyczna to różnego rodzaju działania, których celem jest zapobieganie powstawaniu chorób zębów i przyzębia. Odgrywa ona znaczącą rolę w zapobieganiu próchnicy. Stosowanie się do zasad profilaktyki pozwala na zachowanie własnego zdrowego uzębienia, a tym samym pięknego uśmiechu do późnej starości. Warto wiedzieć, że regularny przegląd stanu jamy ustnej umożliwia zdiagnozowanie patologicznych zmian w obrębie uzębienia, dziąseł i błony śluzowej. Dla kogo jest program profesjonalnej profilaktyki? Przede wszystkim dla dzieci i kobiet w ciąży, a także osób noszących aparat ortodontyczny, posiadających implanty lub uzupełnienia protetyczne. Pozostali dorośli także powinni zadbać o profilaktykę, gdyż większość osób posiada co najmniej kilka zębów objętych próchnicą.
Głównym zadaniem profilaktyki dentystycznej jest walka z osadem i płytką nazębną – podstawową przyczyną rozwoju próchnicy i chorób przyzębia. Kompleksową profilaktykę możemy podzielić na stosowaną w gabinecie stomatologicznym oraz w warunkach domowych. Do profilaktyki gabinetowej zalicza się różnego rodzaju zabiegi wykonywane przez dentystę. Domowa profilaktyka polega na przestrzeganiu zaleceń lekarza, a więc sumiennym szczotkowaniu zębów, stosowaniu środków dodatkowych, m.in. nici dentystycznych i płynów do płukania jamy ustnej. Uwaga! Na wizyty kontrolne do gabinetu stomatologicznego należy zgłaszać się regularnie, minimum co pół roku.
Profilaktyka dentystyczna definiuje ściśle określone zabiegi. Jednym z podstawowych jest usunięcie kamienia i osadu nazębnego. W zależności od rodzaju złogów stosowane są dwie metody: scaling oraz piaskowanie. Metoda pierwsza to zabieg usuwania ultradźwiękami twardych złogów nazębnych gromadzących się na powierzchniach koron zębów. Metoda druga przy pomocy piaskarki usuwa wszelkie osady miękkie oraz nieestetyczne przebarwienia spowodowane spożywaniem kawy, mocnej herbaty, czerwonego wina oraz paleniem papierosów.
Profesjonalna profilaktyka dentystyczna obejmuje również takie zabiegi, jak: fluoryzacja (pokrycie zębów lakierem z fluorem – wzmacnia szkliwo i skutecznie zapobiega próchnicy), lakowanie zębów (uszczelnia bruzdy zębów stałych trzonowych przed próchnicą) i ozonoterapia, czyli zabieg niszczenia bakterii, grzybów i wirusów przy pomocy urządzenia wytwarzającego ozon. Bardzo ważnym elementem profilaktyki próchnicy zębów jest nauka higieny jamy ustnej. Jej celem jest nauczenia pacjenta prawidłowego szczotkowania zębów, a także odpowiedniego wyboru środków do higieny jamy ustnej. Bo jak wiadomo, tylko właściwa higiena jamy ustnej zahamuje choroby przyzębia i powstawanie próchnicy.
Nadwrażliwość zębów to bolesna przypadłość, która może uprzykrzyć życie. Na czym polega? Zazwyczaj pojawia się w momencie, kiedy zębina (tkanka zęba) zostaje odsłonięta. Po odsłonięciu kanalików zębowych w wyniku cofania się tkanki dziąsła lub utraty szkliwa nerwy są łatwiej stymulowane przez pewne bodźce powodujące nadwrażliwość zębów. Dolegliwość ta wiąże się z ostrym i krótkotrwałym bólem m.in. przy spożywaniu ciepłych, zimnych, kwaśnych lub słodkich napojów i pokarmów. Możemy również odczuwać dyskomfort podczas dotyku, czyli nitkowania oraz mycia zębów – szczególnie nieodpowiednią pastą. W większości przypadków, przyczyną nadwrażliwości jest niewłaściwa higiena jamy ustnej. Nadwrażliwość może wynikać także z wad zgryzu lub mechanicznego uszkodzenia szkliwa.
Odpowiednia profilaktyka oparta na właściwej higienie jamy ustnej i systematyczne stosowanie odpowiednich preparatów może uchronić zęby przed nadwrażliwością i złagodzić jej objawy. O czym należy pamiętać? Przede wszystkim o szczotkowaniu zębów (przynajmniej 2 razy dziennie) miękką szczoteczką. Ważne, aby ruchy szczoteczką nie były zbyt gwałtowne i zbyt mocne. Nie należy także szczotkować zębów w kierunku poziomym, gdyż uszkadza to dziąsła i odsłania szyjki zębowe. Ruchy szczoteczki powinny być okrężne, wymiatające w kierunku od dziąsła do korony zęba. Ważnym elementem w profilaktyce nadwrażliwości jest odpowiedni wybór pasty. Taka pasta powinna być dedykowana zębom wrażliwym, posiadać wysoko-przyswajalny fluor oraz mieć niski poziom ścieralności (RDA) – najlepiej w przedziale 30-70. Unikać należy past wybielających.
Powstawanie próchnicy to proces podczas którego pod wpływem kwasów zmiękczaniu ulega szkliwo zęba i powoli zaczynają tworzyć się ubytki. Kwasy te powstają w momencie, kiedy bakterie znajdujące się na płytce nazębnej rozkładają cukry obecne w jamie ustnej. Główną przyczyną próchnicy jest spożywanie słodkich, lepkich pokarmów i napojów. Im więcej cukru jemy, tym więcej wytwarzanych jest kwasów prowadzących do powstawania próchnicy. Aby skutecznie zapobiegać próchnicy warto wdrożyć w życie działania wzmacniające zęby. Bardzo ważna jest profilaktyka dentystyczna w gabinecie i systematyczne oczyszczanie zębów z kamienia nazębnego. W razie potrzeby, dentysta nałoży na zagrożone miejsca fluorek, który zapobiegnie próchnicy i ubytkom.
Profilaktyka próchnicy to także regularne szczotkowanie zębów pastą z fluorem. Udowodniono, że składnik ten chroni zęby przed próchnicą i ubytkami. Zęby należy szczotkować przynajmniej 2 razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku tak, aby usunąć cukry i skrobię, które zamieniają się w niszczące kwasy. A jeśli nie ma możliwości wyszczotkowania zębów, po posiłku warto sięgnąć po gumę do żucia bez cukru, która oczyści zęby z resztek pokarmowych. Warto również rozejrzeć się za płynami do jamy ustnej zawierającymi fluorek. Nie wolno zapominać o nitkowaniu zębów. Nici dentystyczne ułatwiają usuwanie płytki nazębnej i resztek jedzenia nagromadzonych między zębami. Ważnym elementem profilaktyki jest zdrowsza dieta i ograniczenie zjadania słodyczy. Zmiana nawyków żywieniowych i poprawienie higieny jamy ustnej to także niezawodny sposób na zmniejszenie tworzenia się kamienia nazębnego. Co pół roku zaleca się również scaling – usuwanie kamienia za pomocą ultradźwięków. Pomocne jest także piaskowanie i fluoryzacja.