Ortodoncja jest specjalizacją stomatologiczną, która zajmuje się diagnozowaniem, zapobieganiem i leczeniem nieprawidłowości zębów i szczęk, w tym problemów z nieprawidłowym zgryzem, położeniem zębów oraz rozwojem struktur twarzoczaszki. Głównym celem ortodoncji jest osiągnięcie i utrzymanie optymalnej funkcji, zdrowia i estetyki jamy ustnej oraz twarzy

Specjaliści z zakresu ortodoncji

Joanna Krajewska
specjalistka ortodoncji, dr n. o zdrowiu

  • aparaty stałe
  • aparaty językowe
  • aparaty „przezroczyste”
  • implanty ortodontyczne
  • stałe aparaty językowe

Bio >

Anna Dobrowolska
specjalistka ortodoncji

  • aparaty stałe
  • aparaty ruchome

Bio >

Zabiegi z zakresu ortodoncji wykonywane w gabinecie Adent

Ortodoncja jest dziedziną stomatologii zajmującą się leczeniem wad zgryzu, wad szczękowo-twarzowych oraz korygowaniem źle ustawionych zębów. Dzięki zaawansowanym technikom oraz szerokiemu wachlarzowi metod – leczenie ortodontyczne przeprowadza się obecnie u pacjentów w każdym wieku (wcześniej było ono zarezerwowane dla dzieci i młodzieży). Pacjentami ortodontów bywają również osoby starsze i w podeszłym wieku, potrzebujące leczenia protetycznego, które z kolei może wymagać wcześniejszego poprawienia zgryzu przez ortodontę. Należy mieć świadomość, że leczenie ortodontyczne pozwala cieszyć się pięknym uśmiechem i redukuje wady wymowy, ale również jest ważnym elementem działań profilaktycznych – zmniejsza bowiem ryzyko wystąpienia m.in. paradontozy i próchnicy.

Wady zgryzu mają w zdecydowanej większości przypadków charakter nabyty (choć istnieją również wady zgryzu mające charakter genetyczny) i wykształcają się w ciągu pierwszych lat życia dziecka. Wstępnej oceny zgryzu można dokonać, gdy dziecko posiada pełne uzębienie mleczne, czyli w wieku około 2-3 lat – oceny dokonuje wówczas pediatra lub stomatolog. Jeżeli jednak cokolwiek budzi nasze wątpliwości – warto już wówczas udać się do ortodonty. Kolejne konsultacje ortodontyczne zalecane są miedzy 7 a 9 rokiem życia (to pierwszy etap wymiany zębów mlecznych na stałe) oraz między 10 a 12 rokiem życia (to drugi i ostatni etap wymiany zębów mlecznych na stałe). Do ortodonty zgłaszają się jednak najczęściej rodzice z dziećmi w wieku 8-12 lat, które zostały skierowane do specjalisty przez pediatrę, stomatologa, laryngologa lub logopedę.