Usuwanie zębów

Usuwanie zębów to jedna z najczęstszych procedur chirurgii stomatologicznej wykonywana tak przez dentystów ogólnie praktykujących jak i przez lekarzy specjalistów chirurgii stomatologicznej.

Usunięcia zęba dokonuje się najczęściej w przypadku zaawansowanej próchnicy uszkadzającej ząb w stopniu wykluczającym odbudowę, przewlekłych stanów zapalnych, głębokich złamań zębów, względów protetycznych oraz zatrzymania „zębów mądrości”. W gabinecie w Warszawie usuwamy zęby pod narkozą miejscową, zapewniającą pacjentowi maksymalny komfort podczas zabiegu.

Znieczulenie miejscowe

Usuwanie zębów to zabieg stresujący dla zdecydowanej większości pacjentów. W naszym gabinecie ekstrakcje przeprowadzane są w znieczuleniu miejscowym gwarantującym maksymalny komfort pacjenta. W niektórych przypadkach stosujemy premedykację farmakologiczną pozwalającą pozbyć się silnej komponenty stresowej. U pacjentów w podeszłym wieku lub obciążonych szczególnymi chorobami ogólnoustrojowymi usuwanie zębów wykonuje się w osłonie antybiotykowej. Przed zabiegiem zbierany jest wywiad mający na celu poznanie stanu zdrowia pacjenta oraz pobierana jest zgoda na przeprowadzenie ekstrakcji. Lekarz dentysta w skrócie tłumaczy cel zabiegu, planowany przebieg i informuje o możliwych komplikacjach.

 

Ekstrakcje czyli usuwanie zębów to zabiegi wykonywane przez ogólnie-praktykujących dentystów. Czasami jednak niezbędna jest pomoc specjalistów. Dzieje się tak często w przypadku zatrzymanych „zębów mądrości” żuchwy, głębokich złamań zębów czy też zębów dodatkowych. Przewlekłe stany zapalne,ryzyko uszkodzenia zęba sąsiedniego czy przygotowanie przed leczeniem protetycznym są wskazaniem do usunięcia takiego zęba. Wiąże się to często z koniecznością odsłonięcia zęba z otaczającej go śluzówki oraz kości.

 

Powiłkania po usunięciu zęba – Suchy Zębodół

Powikłaniem po usunięciu zęba, poniżej 10 % ekstrakcji, jest najczęściej „suchy zębodół”.
W stomatologii określenie suchy zębodół oznacza powikłanie po ekstrakcji zęba, powodujące silne bóle, których przyczyną jest zapalenie zakończeń nerwowych znajdujących się w zębodole. Przyczyną jest albo niepowstanie albo rozpad skrzepu powstałego po ekstrakcji zęba.
Leczenie polega na wyłyżeczkowaniu rozpadłego skrzepu z zębodołu i założeniu preparatów przeciwzapalnych i przeciwbólowych, produkowanych specjalnie w kształcie dostosowanym do kształtu zębodołu. Leczenie to skutecznie uśmierza ból, ale nie przyspiesza gojenia, które zwykle trwa do trzech tygodni.

usuwanie zęba mlecznego