Fluor

Fluor jest pożyteczny dla zębów i to nie powinno podlegać dyskusji.
Kiedy jemy lub pijemy cokolwiek co w składzie zawiera cukry dostarczamy bakteriom w jamie ustnej pokarmu. Produktem przemiany materii bakterii są kwasy odpowiedzialne za powstawanie ubytków próchnicowych.

Dlaczego fluor?
Fluor to pierwiastek chemiczny. Różne związki fluoru obecne są w skałach, minerałach czy glebie. Możemy znaleźć go nawet w wodzie lub w postaci cząsteczek w powietrzu. Jako ze fluor obecny jest w przyrodzie znajduje się również w tym co jemy czy pijemy. Zawartość fluoru w większości środków spożywczych takich jak jaja, mleko, mąka, ziemniaki czy mięso jest niska. Większą zawartością fluoru charakteryzują się ryby, skorupiaki czy liście herbaty.

Używanie fluoru
Dostarczamy organizmowi fluoru z jedzeniem  oraz piciem jednak w celu osiągnięcia pełnej ochrony zębów należy dostarczyć go bezpośrednio na powierzchnię zęba lub w jego otoczenie. Najprościej szczotkować zęby pastą z fluorem.

Dostarczanie fluoru
Ilość fluoru dostarczana podczas szczotkowania dwa razy dziennie jest wystarczająca dla większości z nas. Jeśli jednak mamy wiele wypełnień lub ubytków potrzebujemy dodatkowej profilaktyki fluorowej.
Najbardziej efektywną metodą jest używanie płukanki z zawartością fluoru 0,2% raz dziennie. Jest to szczególnie istotne u osób noszących aparaty ortodontyczne. Warto zapytać o radę w tej kwestii swojego dentystę lub higienistkę.

Jeśli pacjent zakwalifikowany jest do grupy wysokiego ryzyka próchnicowego konieczna jest intensywna terapia fluorowa – lakierem lub żelem fluorowym w gabinecie stomatologicznym.

Ryzyko związane ze stosowaniem fluoru
Zaburzenia w mineralizacji szkliwa lub plamki fluorowe mogą pojawić się w przypadku dostarczania zbyt dużych dawek fluoru przed ukończeniem szóstego roku życia. Szczotkowanie pastą profilaktyczną nie wpływa na powstawanie w/w zaburzeń.
Jeśli posiadamy własne ujęcie wody konieczne jest określenie zawartości  fluoru. Jeśli zawartość fluoru jest zbyt wysoka konieczne może się okazać  używanie innej wody pitnej dla dzieci.

Inne zagrożenia
W mediach czytamy często, że stosowanie fluoru jest niebezpieczne i może powodować uszkodzenia mózgu u dzieci, Dyskutuje się nawet toksyczność  i wpływ na środowisko tego pierwiastka..
Amerykańscy naukowcy dowodzą, że spożywanie fluoru jako dodatku do wody pitnej może wpływać na rozwój mózgu. Ciągle jednak potrzeba dalszych wnikliwych badań, żeby wyciągać jakiekolwiek wnioski. Poza tym w Polsce nie stosuje się fluoru jako dodatku do wody pitnej.

Według Światowej Organizacji Zdrowia stosowanie fluoru w codziennej profilaktyce próchnicy nie stanowi jakiegokolwiek ryzyka.

Ryzyko zatrucia pojawia się po spożyciu całej  tubki pasty do zębów. W takim ekstremalnym przypadku może dojść do zatrucia pokarmowego i niezbędny jest kontakt z lekarzem.kontakt