Choroby przyzębia/”dziąseł”

Piękny uśmiech to nie tylko zdrowe zęby, ale i dziąsła wraz z przyzębiem. Do naszej kliniki zgłaszają się często pacjenci skarżący się na krwawienie podczas szczotkowania i cofanie dziąseł. By zatrzymać powodujące je infekcje, nasi stomatolodzy usuwają kamień i płytkę bakteryjną, co poprawia nie tylko higienę jamy ustnej, ale i zapobiega nawrotowi choroby.

Przyczyną choroby i zapalenia dziąseł

Jest płytka bakteryjna czyli lepka warstwa, zbudowana z bakterii, która nieustannie odkłada się na naszych zębach.Jeśli nie jest usuwana, tworzy złogi na zębach i między nimi, podrażniając dziąsła i powodując ich obrzęk. Jeśli dojdzie do obrzęku dziąseł, pod zębem mogą wytworzyć się kieszonki dziąsłowe. W miarę jak złogi płytki bakteryjnej będą się powiększać, kieszonka będzie się stawać coraz głębsza. W efekcie, dziąsła mogą zacząć cofać się, odsłaniając większą część zębów. Jeśli nie zostanie wdrożone leczenie, kieszonka może się tak powiększyć, że zęby mogą zacząć ruszać się, a nawet wypaść albo będą wymagać usunięcia.

Proces rozwoju stanu zapalnego dziąseł:


Wyróżniamy kilka etapów choroby dziąseł, zapalenia dziąseł:

  1. Stan zapalny dziąseł
  2. Stan zapalny przyzębia
  3. Zaawansowany stan zapalny przyzębia
  4. Stan zapalny dziąseł

Przez stan zapalny, rozumiemy zapalenie dziąseł. Dochodzi do niego kiedy dziąsła, które otaczają zęby, stają się zaczerwienione i obrzęknięte. Obrzęknięte dziąsła mają tendencję do krwawienia podczas szczotkowania.

Obrzęknięte dziąsła mają tendencję do krwawienia podczas szczotkowania.

Stan zapalny przyzębia

Zapalenie przyzębia to poważniejsze schorzenie dziąseł, w którym zmiany objęły już tkanki przyzębia i zaczęły się wytwarzać kieszonki dziąsłowe. Ponadto, zapalenie przyzębia wiąże się z degradacją tkanki kostnej, co w dłuższej perspektywie może prowadzić do utraty zębów.

Zapalenie przyzębia jest nieodwracalne i należy powstrzymać jego rozwój możliwie jak najszybciej, stosując zabiegi stomatologiczne oraz stosując lecznicze produkty przeciwbakteryjne zalecane przez lekarza dentystę.

Zaawansowany stan zapalny przyzębia

Do zaawansowanego zapalenia przyzębia dochodzi w następstwie nieustannej obecności bakterii, która prowadzi do dalszej recesji dziąseł i rozchwiania zębów. W ostateczności może dojść do utraty zębów.

Do najważniejszych objawów, na które należy zwrócić uwagę, zaliczamy:

  1. Krwawienie podczas szczotkowania lub nitkowania zębów. Zdrowe dziąsła nie powinny krwawić. Nawet jeśli dziąsła nie bolą, to najdrobniejsze krwawienie jest nieprawidłowe.
  2. Recesja dziąseł – cofanie się linii dziąseł, które powoduje odsłonięcie części zęba.

Wizyta u lekarza dentysty

Regularne zgłaszanie się na wizyty kontrolne do lekarza dentysty, to niezbędny element prawidłowej higieny jamy ustnej. Zawsze mów lekarzowi dentyście, jeśli od ostatniej wizyty, masz lub miałeś jakieś nietypowe objawy w jamie ustnej.

Skaling

Skaling służy usunięciu kamienia nazębnego i płytki bakteryjnej, co z kolei pomaga zmniejszyć i zapobiec zapaleniu dziąseł i tym samym leczyć choroby dziąseł. Powinien być wykonywany przez przeszkolony personel stomatologiczny. Jeśli masz zapalenie dziąseł, lekarz dentysta lub higienistka poddadzą Twoje zęby dokładnemu oczyszczeniu.

Jeśli zapalenie dziąseł przeszło w zapalenie przyzębia, możesz wymagać pogłębionego skalingu, który będzie polegał na usunięciu płytki bakteryjnej i kamienia z patologicznych kieszonek. Zabieg ten może wymagać kilku wizyt u lekarza dentysty bądź higienistki. Przed skalingiem, dziąsła mogą być poddane znieczuleniu, a po jego zakończeniu, możesz odczuwać lekki dyskomfort. Przez najbliższych kilka miesięcy, lekarz dentysta bądź higienistka będzie monitorować głębokość kieszonek, by sprawdzić czy leczenie się powiodło i czy zapalenie przyzębia się nie pogłębia.

Animacja – usuwanie kamienia nazębnego

Chlorheksydyna (CHX)

Chlorheksydyna to składnik czynny niektórych płynów do płukania jamy ustnej, które opracowano właśnie do leczenia zapalenia dziąseł. Działanie chlorheksydyny polega na niszczeniu bakterii kolonizujących płytkę nazębną, która jest przyczyną choroby dziąseł /zapalenia dziąseł/. Lekarze dentyści zalecają płyny do płukania jamy ustnej na bazie chlorheksydyny, do znoszenia zapalenia dziąseł już od przeszło 30 lat. W zależności od tego, czy wymagasz jedynie pomocy w kontrolowaniu odkładania się płytki nazębnej, czy też wymagasz wdrożenia poważniejszego leczenia, z powodu zapalenia dziąseł, stężenie chlorheksydyny w zalecanym produkcie będzie inne.

Pozostałe metody leczenia chorób i zapaleń dziąseł

Jeśli zapalenie przyzębia jest poważniejsze, kieszonki mogą się okazać zbyt głębokie, by lekarz dentysta czy higienistka mogli zastosować prosty skaling. Lekarz dentysta może Cię skierować do periodontologa, czyli lekarza, który specjalizuje się w leczeniu chorób przyzębia. Specjalista ten zastosuje intensywniejsze leczenie, w tym być może zabieg chirurgiczny na dziąsłach.