Definicja i informacje o Clear Aligner

Przezroczysty aparat ortodontyczny to marzenie wielu osób, które stają przed koniecznością poddania się zabiegowi korygującemu wady zgryzu. Clear Alinger to elastyczne płytki o różnej grubości mocowane bezpośrednio na zębach. Taka przezroczysta nakładka może być zdjęta podczas posiłku, co daje gwarancję idealnej czystości.

Właściwości prostujące nakładek Clear Alinger opierają się na manewrowaniu ich grubością oraz sztywnością. Dodatkowe elementy wspomagające dają doświadczonemu stomatologowi duże możliwości wspomagania procesu korekcji ortodontycznej bez użycia metalowych zamków i drutów.

Aparat Clear Aligner to innowacyjna metoda leczenia ortodontycznego za pomocą przeźroczystych nakładek, które prostują zęby nie powodując u Pacjentów niedogodności i dyskomfortu związanego z codziennym użytkowaniem.

Nakładki są przezroczyste, niemal niewidoczne, a przez to wyjątkowo estetyczne. Wykonane są z miękkiego materiału, bez żadnych elementów metalowych do mocowania czy skręcania, przez co są wygodne i nie powodują odczucia bólu czy gniecenia. Można je łatwo zdejmować do jedzenia i czyszczenia więc utrzymanie higieny jest niezmiernie łatwe. Są idealnie dopasowane do zębów, dlatego Pacjenci bez skrępowania mogą się śmiać i rozmawiać.

Konsultacja z lekarzem

Przebieg leczenia metoda Clear Aligner rozpoczyna się od konsultacji ze specjalistą, który w dyskusji rozpozna Twój konkretny przypadek. Metoda Clear Aligner jest coraz bardziej popularna i dostępna na terenie niemal całego kraju.

Metoda Clear Aligner wykorzystywana jest w coraz bardziej posuniętych wadach, jednak dopiero na konsultacji lekarz będzie mógł ocenić czy dany przypadek kwalifikuje się do leczenia metodą Clear Aligner. Na podstawie wstępnej diagnozy i rozmowy z Pacjentem lekarz będzie mógł również wstępnie ocenić czas trwania i koszt leczenia. Podczas konsultacji Pacjenci mogą również poznać dokładniej metodę i uzyskać odpowiedź na nurtujące ich pytania.

Ustalenie indywidualnego planu leczenia – diagnostyka i pobranie wycisku.

Dla prawidłowego i skutecznego przebiegu leczenia niezbędna jest precyzyjna diagnoza i oszacowanie możliwych do osiągnięcia efektów. Dla wstępnej diagnozy nasilenia wady zgryzu wykonane zostaną zdjęcia cefalometryczne i pantomograficzne, a następnie pobrany zostanie wycisk żuchwy i szczęki. W oparciu o pierwszy wycisk wykonany zostanie set-up łuków zębowych, analiza cyfrowa oraz symulacja wyników leczenia. Dzięki temu już na tym etapie lekarz będzie mógł bardzo precyzyjnie i szczegółowo określić plan leczenia. Polega on na dokładnym wyliczeniu ilości etapów potrzebnych do osiągnięcia założonych efektów, określeniu czasu trwania leczenia i kosztów z nim związanych.

Przezroczysta nakładka na zęby

Nakładki Clear Aliger wykonuje się na indywidualne zamówienie. Każda kolejna szyna prostująca noszona jest przez ściśle określony czas – kolejno: 1 tydzień, 1 tydzień, 2 tygodnie. Potem następuje nowy cykleleczenie aż do uzyskania zadowalających rezultatów. Ponieważ pacjent sam może zdjąć aparat, tylko od jego dyscypliny zależy uzyskanie idealnego zgryzu.

Z tego też powodu przezroczysta nakładka na zęby polecana jest starszym nastolatkom oraz osobom dorosłym. W odróżnieniu od aparatu stałego, Clear Alinger nie uszkadza szkliwa. Równie dobrze sprawdza się w korygowaniu małych i dużych wad zgryzu, a w przypadku pacjentów o dużej samodyscyplinie czas leczenia jest krótszy niż gdyby odbywało się za pomocą aparatu stałego.

Wykonanie nakładek

Na podstawie planu leczenia wykonywany jest zestaw nakładek na pierwszy etap leczenia. Pierwszy zestaw składa się z trzech nakładek o różnych grubościach tłoczonych na  modelu. Nakładki wykonywane są techniką formowania termicznego w laboratorium. Wykonane są z miękkiego, biokompatybilnego tworzywa, dzięki czemu pacjent nie odczuwa dyskomfortu noszenia nakładek.

Leczenie

Leczenie metodą Clear Aligner polega na nałożeniu i noszeniu otrzymanych nakładek. Pacjent nosi kolejno nakładki o różnych grubościach, każdą przez okres jednego tygodnia.

Nakładki Clear Aligner minimalizują niedogodności związane z procesem leczenia, są wygodne i niewidoczne. Ich przewaga polega także na tym, że można je łatwo zdjąć. Można je zdejmować na przykład do jedzenia czy picia barwiących i gorących napojów, w celu ochrony przed przebarwieniami, a także podczas higieny jamy ustnej. W celu osiągnięcia założonych efektów powinny być jednak noszone przez co najmniej 20 godzin dziennie.

Po upływie 3 tygodni konieczna jest wizyta u lekarza prowadzącego. Podczas tej wizyty kontroluje się postępy w leczeniu, pobierany jest kolejny wycisk i wykonywany jest kolejny zestaw nakładek. Dzięki regularnym kontrolom oraz kolejnym zestawom nakładek każdy proces leczenia jest bardzo precyzyjny i może być korygowany na każdym etapie. Leczenie jest bardziej skuteczne i szybsze, a efekty bardziej widoczne.

Skuteczność kolejnych etapów zależy od regularnych wizyt u lekarza prowadzącego i stosowania się do jego wskazówek, w szczególności czasu noszenia nakładek.

Stabilizacja zębów w nowej pozycji

Ostatnim etapem leczenia, równie istotnym, bo stabilizującym osiągnięte wyniki i zapobiegającym nawrotowi wady, jest faza retencji. W leczeniu ortodontycznym zaplanowanie i realizacja fazy retencyjnej to bardzo ważne czynności. Należy sobie uświadomić, że retencja jest integralną częścią leczenia i nie można jej bagatelizować. Aby nie doszło do nawrotu wady nakładki należy nosić solidnie wg. harmonogramu:

w pierwszym roku po aktywnym leczeniu nakładki retencyjne nosi się jak najdłużej w ciągu dnia i bezwzględnie przez całą noc;
w drugim roku po aktywnym leczeniu nakładki retencyjne nosi się przez około 16 godzin na dobę
po drugim roku nakładki retencyjne nosi się tylko na noc.
Długość okresu retencji zależy od tego, jak bardzo nasilona była wada zgryzu, jak długo trwało leczenie oraz od innych indywidualnych czynników. Po zakończonym leczeniu aktywnym należy zgłaszać się na wizyty kontrolne co pół roku. Wykorzystywane do stabilizacji retainer’y są bardzo dobrze tolerowane przez Pacjentów – są niewidoczne i nie przeszkadzają Pacjentom w mówieniu, co stanowi ich ogromną zaletę.

Aparat Clear Aligner to innowacyjna metoda leczenia ortodontycznego za pomocą przeźroczystych nakładek, które prostują zęby.

Opinie o Clear Aligner


Pacjenci zmotywowani do leczenia ortodontycznego chwalą system Clear Alinger za łatwość obsługi, bezbolesność oraz perfekcyjne (z czasem) dopasowanie szyn, które nie spadają w czasie snu. Nie bez znaczenia jest fakt, że nakładki są niewidoczne a skutki uboczne terapii – minimalne: w sporadycznych przypadkach pojawia się dyskomfort w stawie skroniowo-żuchwowym podczas noszenia płytki hard zbyt długo.

Efekty leczenia widoczne są z tygodnia na tydzień. To bardzo motywuje do postępowania zgodnie z przedstawionym przez ortodontę planem leczenia i sprawia, że pacjenci nie rezygnują z niego w trakcie trwania. Stabilizacja zębów w nowej pozycji podnosi samoocenę oraz sprzyja dodatkowej dbałości o zęby.

Cena – ile kosztuje leczenie?


Leczenie ortodontyczne nakładkami Clear Alinger to koszt indywidualnej konsultacji, planu leczenia, kolejnych kompletów nakładek oraz retainera (aparatu utrwalającego efekty leczenia). Cena leczenia to koszt rzędu 1000 złotych za jeden zestaw nakładek na 1 łuk/1 miesiąc. Ilość zestawów zależy od rodzaju wady.

Skutki leczenia nakładkami Clear Alinger warte są swojej ceny. To najnowocześniejszy system ortodontyczny, który nie dość, że nie utrudnia codziennego funkcjonowania, to jeszcze motywuje pacjentów do stałego kontaktu z ortodontą i stomatologiem w celu uzyskania naprawdę filmowego uśmiechu.

Efekty


Efekty leczenia przezroczystymi aparatami ortodontycznymi są trwałe pod warunkiem, że bezwzględnie przestrzegamy noszenia nakładek retencyjnych po ustabilizowaniu zgryzu. Ale czy ktoś, kto uzyskał spektakularne efekty leczenia ortodontycznego byłby skłonny to zaprzepaścić…