Proteza częściowa, całkowita.

Proteza odtwarza kilka lub wszystkie zęby a także zaniki dziąsłowe. Proteza jest wykonywana indywidualnie zgodnie z warunkami anatomicznymi i potrzebami pacjenta. Wyróżniamy dwa rodzaje uzupełnień ruchomych.
Protezy częściowe.

Najczęstsze uzupełnienia ruchome. Utrzymywane są w oparciu o pozostałe uzębienie za pomocą klamer. Elementami mocującymi mogą być również implanty protetyczne.
Protezy całkowite

Protezy całkowite wykonywane są w przypadku utraty całego uzębienia . Proteza całkowita utrzymywana jest głównie dzięki zassaniu.

Jak wykonujemy protezy?
Żeby wykonać protezę o dobrej funkcjonalności i estetyce potrzebne są pewne przygotowania. Wykonujemy ją w oparciu o wyciski szcżęk we współpracy między pacjentem,dentystą i technikiem protetycznym. Do jej wykonania potrzeba około 4 do 5 wizyt
Dentysta sprawdza funkcjonalność uzupełnienia, współgranie z otaczającymi tkankami i wykonuje ewentualne korekty.

Pamiętajmy o…

Potrzeba trochę czasu i cierpliwości, ażeby przyzwyczaić się do nowej protezy, tym bardzie do pierwszej. Proteza może uwierać lub uciskać pewne okolice, mija to z czasem lub potrzebne są korekty. Potrzebny jest także czas na naukę poprawnego mówienia i żucia.

O protezę dbamy nie mniej niż o własne zęby. Należy płukać usta i protezę wodą po każdym posiłku, czyścić ją dwa razy dziennie. Używajmy do tego miękkiej szczoteczki i pasty do protez lub zwykłej o niskiej zawartości substancji ścierających lub bezzapachowego mydła w płynie. Szczotkujmy także dziąsła i podniebienie nie tylko w celu ich oczyszczenia ale także stymulacji krążenia w śluzówce obciążanej protezą.proteza ruchoma