Higienizacja jamy ustnej to prosty zabieg, który pomoże nam pozbyć się kamienia nazębnego.

Kamień nazębny jest bardzo częstym problemem. Kiedy już doszło do jego odłożenia nie usuniesz jego samodzielnie szczotkowaniem. Twój dentysta lub higienistka musi usunąć go specjalnymi narzędziami. W naszym gabinecie usuwamy kamień nazębny ultradźwiękami dającymi pacjentom maksimum komfortu podczas zabiegu higienizacji jamy ustnej.

Najprościej rzecz ujmując wszystko zaczyna się od płytki nazębnej, bakteryjnego osadu odkładającego się na twoich zębach. Jeśli płytka zalega dłużej na powierzchni zębów oddziałują na nią sole wapnia zawarte w ślinie. Początkowo miękki osad ulega stwardnieniu tworząc kamień nazębny.

Do kalcyfikacji czyli stwardnienia może dojść w sprzyjających warunkach już po dobie. Nieusuwana płytka nazębna może przyczyniać się tak do powstawania próchnicy ,jak i chorób przyzębia.

Choroby przyzębia, zapalenie dziąseł.

Ważne jest usuwanie kamienia nazębnego na czas. Jego obecność prowadzi z czasem do zapalenia dziąseł a następnie przyzębia.

Płytka nazębna przekształcona w kamień zakrywa wolny brzeg dziąsłowy, to uniemożliwia prawidłowe szczotkowanie, oczyszczanie tej okolicy. Dziąsło przechodzi w stan zapalny, ulega rozpulchnieniu tworząc głęboką kieszonkę w której bakterie rozwijają się w komfortowych, „szklarniowych” warunkach. Z czasem bakterie atakują kostny przyczep zęba powodując jego powolny zanik prowadzący do patologicznej ruchomości.

Nie pozwól aby do tego doszło! Szczotkuj zęby dokładnie, oczyszczaj przestrzenie między zębami i odwiedzaj swojego dentystę lub higienistkę regularnie.


Dwa typy kamienia

Kamień naddziąsłowy tworzy się w okolicy ujść dużych ślinianek.Żwykle mamy z nim do czynienia po wewnętrznej stronie przednich zębów w żuchwie i na powierzchni policzkowej 6-tych zębów w szczęce. Początkowo kamień ten jest relatywnie miękki, o białym zabarwieniu, stopniowo robi się coraz ciemniejszy i twardszy. Możemy go sami zauważyć w niewielkim lusterku.

Kamień poddziąsłowy tworzy się w kieszonkach zmienionego zapalnie dziąsła Jest on od razu twardy i ciemny. Występuje on w skupiskach silnie przytwierdzonych do powierzchni zębów.

Kamień nazębny to rezerwuar bakterii, których toksyczność ma wpływ nie tylko na uzębienie, ale i na cały organizm. Dbajmy o przyzębie. Zdrowy uśmiech to nie tylko śnieżno-białe zęby.