Jakie są zastosowania botoksu w stomatologii?

Botox był stosowany przede wszystkim jako zabieg kosmetyczny w celu zmniejszenia zmarszczek oraz do korekty linii twarzy. Jednak toksyna botulinowa, z której pochodzi botoks, ma długą historię zastosowań terapeutycznych w medycynie.

W dużej mierze ze względu na jego minimalnie inwazyjny charakter, zastosowanie botoksu w stomatologii rozszerza się na leczenie schorzeń zębów, takich jak wysokie linie warg, zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego, bruksizm, adaptacja podłoża protez, które nie pasują już z powodu przesuwających się mięśni szczęki.

Typowe zastosowania botoksu w leczeniu stomatologicznym

Po odpowiednim przeszkoleniu dentyści mogą używać botoksu, w gabinecie stomatologicznym ADENT takim specjalistą jest dr Agnieszka Barańska. Używanie toksyny botulinowej pozwala pomóc pacjentom w następujących kwestiach:

  • bezzębna szczękaPacjenci z bezzębiem odnieśli korzyści z leczenia botoksem w przypadkach, gdy pozycja mięśni warg uległa zmianie z powodu zmniejszonego wymiaru pionowego. Protezy nie zawsze będą pasować w takich sytuacjach, a botoks może rozluźnić i przetrenować mięśnie wokół nowej protezy, aby przejście było znacznie bardziej udane.
  • dziąsłowy uśmiechPacjenci z wysoką linią ust mogą używać botoksu, aby rozluźnić mięśnie warg i uzyskać niższą, bardziej estetyczną linię uśmiechu. Jest to popularna opcja, ponieważ cały proces nie jest bardzo inwazyjny i może zapewnić bardziej natychmiastową formę leczenia.
  • bóle mięśni żwaczyPacjenci zmagający się z zaburzeniami stawu skroniowo-żuchwowego mogą również skorzystać z zastrzyków z botoksu. Zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego mogą powodować silny ból spowodowany nadpobudliwością mięśni, a możliwości leczenia były w przeszłości ograniczone. Teraz botoks może po prostu rozluźnić te mięśnie, a dentyści mogą zaoferować szybką i skuteczną ulgę w bólu.
  • zgrzytanie zębamiBruksizm można również zminimalizować za pomocą zabiegów z użyciem botoksu, zmniejszając siłę zaangażowanych skurczów mięśni. Zastrzyki te mogą stanowić przydatną terapię uzupełniającą do urządzeń nocnych.

Oczywiście istnieje również znacznie więcej korzyści kosmetycznych, które Botox może zaoferować pacjentom, ale pacjenci dentystyczni w całym kraju wkrótce będą mieli możliwości znalezienia tego rodzaju terapii w celu rozwiązania wszelkiego rodzaju problemów stomatologicznych.

Dlaczego stosowanie botoksu w stomatologii zyskuje na popularności

Przez ponad dekadę, tuż przed wprowadzeniem Botox Cosmetics, Botox był zatwierdzony przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) tylko do niektórych procedur: zez, który jest nieprawidłowym ustawieniem oczu i skurczem powiek, mimowolne ciasne zamknięcie powiek. W medycynie estetycznej jest stosowany od około 25 lat.

W miarę jak społeczność medyczna kontynuowała badania nad botoksem, dokonywano coraz większych postępów. Istnieje osiem form/serotypów toksyny botulinowej i  wszystkie są stale badane i testowane. Teraz, po raz pierwszy, zastosowanie botoksu przynosi obiecujące rezultaty dla społeczności stomatologicznej.
Trzy formy toksyny botulinowej typu A (Botox, Dysport i Xeomin) oraz jedna forma toksyny botulinowej typu B (MyoBloc) są dostępne w handlu do różnych zabiegów kosmetycznych i medycznych.

Ponieważ botoks jest minimalnie inwazyjny, staje się doskonałym narzędziem w niektórych zabiegach stomatologicznych. W rzeczywistości wykazano już, że botoks pomaga  w leczeniu chorób zębów generowanych przez mięśnie, takich jak  bruksizm, zaciskanie, przerost żwaczy, zaburzenia skroniowo-żuchwowe, oraz w leczeniu funkcjonalnych lub estetycznych schorzeń stomatologicznych, takich jak wysokie linie warg, fałdy nosowo-wargowe, promieniowe linie warg i czarne trójkąty między zębami.

Powszechne mity na temat botoksu

Pomimo rozpowszechnienia botoksu w ciągu ostatnich kilku lat, nadal istnieje wiele nieporozumień dotyczących tego popularnego zabiegu. Oto kilka powszechnych mitów na temat botoksu:

  • Zastrzyki z botoksu prowadzą do zamrożenia twarzy — wiele osób uważa, że zastrzyki z botoksu spowodują, że stracą zdolność do wyrażania emocji . Nieprawda. I odwrotnie, zabieg botoksu rozluźnia mięśnie w miejscu wstrzyknięcia. Tak długo, jak otrzymujesz leczenie od wykwalifikowanego wstrzykiwacza, z pewnością będziesz w stanie wyświetlić cały zakres mimiki twarzy!
  • Botox jest skuteczny tylko w usuwaniu zmarszczek  — Jak zobaczymy wkrótce, Botox ma wyraźnie więcej zastosowania niż tylko usuwanie zmarszczek na twarzy lub linii. Oprócz korzyści dla oczu i zębów botoksu, istnieje wiele dodatkowych zastosowań medycznych, w tym leczenie schorzeń stawu skroniowo-żuchwowego, bólu pleców i szyi, nadpotliwości, a nawet leczenie migreny.
  • Zastrzyki z botoksu są bolesne — dla wielu osób prawie każda procedura wydaje się być bolesna. Kiedy używa się terminu „zastrzyk” – to szczególnie brzmi tak, jakby to bolało. Ale w przypadku botoksu nie może to być dalsze od prawdy. Większość pacjentów z botoksem stwierdziła, że zastrzyki przypominają raczej lekkie szczypanie, jeśli w ogóle. Aby zapewnić pacjentom spokój podczas podawania, stosuje się miejscowy środek znieczulający, taki jak Emla. To wszystko – do tego zabiegu nie jest potrzebny żaden inny środek znieczulający, a poziom bólu jest bardzo niski.
  • Zmarszczki pogorszą się, jeśli przestaniesz otrzymywać botoks — Innym powszechnym mitem jest to, że gdy dana osoba rozpocznie leczenie botoksem, jej zmarszczki pogorszą się po zakończeniu leczenia. Wręcz przeciwnie, botoks nie pogorszy powstawania zmarszczek. Zamiast tego zmarszczki zaczną wracać do tego, jak wyglądały pierwotnie, przed zabiegiem botoksem.
  • Zabiegi botoksem są toksyczne  – Europejska Agencja Leków nie zatwierdziłaby czegoś, co jest toksyczne. Dzięki ponad 20-letniemu stosowaniu w wielu schorzeniach, Botox ma długą i ugruntowaną historię bezpieczeństwa. Jeśli nadal się martwisz, wiedz, że potrzeba dawki ponad 100 razy większej niż średnia dawka kosmetyku, aby botoks był toksyczny.

Ponadto dentyści muszą przejść szkolenie i edukację przed podaniem zastrzyków z botoksu. Ważne jest, aby pamiętać, że przepisy dotyczące botoksu dla higienistek stomatologicznych i dentystów różnią się w zależności od stanu – dlatego przed podaniem botoksu należy skonsultować się ze stanowymi radami licencyjnymi, aby przestrzegać stanowych przepisów i regulacji. Ponieważ dentyści są już w pełni wyposażeni i znają się na zabiegach znacznie bardziej niebezpiecznych i ryzykownych niż botoks, ten zabieg kosmetyczny jest doskonałym dodatkiem do gabinetu dentystycznego w celu zaspokojenia potrzeb pacjentów.

Na całym świecie botoks jest leczeniem z wyboru w celu zachowania młodzieńczego wyglądu i jest podawany głównie przez chirurgów plastycznych i dermatologów. Wkrótce się to zmieni, ponieważ stanowe rady dentystyczne coraz częściej popierają zezwalanie – a nawet zachęcanie – dentystów do oferowania pacjentom zastrzyków z botoksu. Na razie botoks pozostaje alternatywną opcją, gdy inne metody leczenia nie przyniosły żadnych rezultatów, ale to się z pewnością zmienia. Dentyści w całym kraju zaczynają szukać szkoleń z botoksu.