Kiedy i dlaczego warto pomyśleć o leczeniu stałym aparatem językowym?

Badania naukowe dowodzą, że już od 8 roku życia w pełni posługujemy się kryteriami określającymi atrakcyjność, tak jak to czyni większość dorosłej populacji. Estetyka twarzy, uzębienie, budowa szczęk jest czynnikiem postrzeganym w znacznym stopniu przez nasze otoczenie, wpływającym na rozwój psychologiczny na przestrzeni całego naszego życia. Wygląd twarzy, uśmiech odgrywa ważną rolę w subiektywnej ocenie atrakcyjności. Dzieci z ”normalnym” statusem zębowym, zgryzowym oceniane są jako ładniejsze, bardziej inteligentne, warte zakolegowania niż te z wadami zgryzu lub uzębienia. To nasza rzeczywistość …

Z tego powodu wielu pacjentów zakwalifikowanych do leczenia wad zgryzu konwencjonalnymi aparatami stałymi, z zamkami widocznymi na zębach, nie podejmuje się leczenia. Potrafimy zrozumieć przyczyny takich decyzji. Pacjenci, szczególnie dorośli, zgłaszają, się po pomoc do ortodonty z powodu braku akceptacji swojego uśmiechu, wady zgryzu która w ich odbiorze czyni ich nieatrakcyjnymi. W takim przypadku akceptacja długotrwałego leczenia widocznym aparatem stałym może być trudna do zaakceptowania. Ponieważ estetyka jest jednym z ważnym celów leczenia ortodontycznego ling walne, niewidoczne aparaty stały dały nam możliwość leczenia bez negatywnego wpływu na wygląd pacjentów.

Stały aparat językowy

Leczenie aparatami ling walnymi/językowymi pozwala pacjentom na nieskrępowany kontakt socjalny czy zawodowy. W naszym gabinecie dentystycznym oferujemy pełny zakres leczenia ortodontycznego w tym leczenie stałymi aparatami językowymi. Stały aparat językowy przyklejany jest do wewnętrznej powierzchni zębów tak, że po wizycie nikt nie będzie w stanie zauważyć, że jesteś pacjentem ortodontycznym.

Czy stałym aparatem ling walnym można leczyć wszystkie wady zgryzu?

Tak. Wszystkie wady zgryzu leczone tradycyjnymi aparatami stałymi mogą być leczone za pomocą aparatów językowych. Czasami jednak leczenie konwencjonalnym aparatem jest technicznie prostsze. Informujemy pacjenta o warunkach leczenia i wybieramy optymalne rozwiązanie.

Jak długo trwa leczenie stałym aparatem językowym?

Czas leczenia stałym aparatem językowym nie odbiega od czasu leczenia stałym aparatem konwencjonalnym.

Jak jest różnica w kosztach leczenia?

Leczenie stałym aparatem językowym jest droższe od leczenia konwencjonalnego ze względu na różnice w kosztach zamków i często z konieczności indywidualnego ich dopasowania w laboratorium.

Jak zakłada się aparat językowy?

Stały aparat językowy umieszcza się na wewnętrznej powierzchni zębów za pomocą specjalnego kleju, na okres leczenia, w taki sposób, że jest on niewidoczny dla otocznia. Pozycja zamka ling walnego ustalana jest laboratoryjnie przy pomocy dokładnych metod komputerowych.

Czy leczenie stałym aparatem językowym jest bolesne?

Założenie aparatu stałego nie jest bolesne, aczkolwiek, przede wszystkim w początkowej fazie leczenia /1 tydzień/ , możemy odczuwać bolesność przesuwanych zębów i drażnienie języka. Na pierwszą dolegliwość pomoże paracetamol z ibuprofenem przez kilka dni na drugą wosk ortodontyczny odsuwający zamki do języka.

Czy zamki aparata nie odpadną podczas jedzenia?

Aparat stały językowy powinien być przymocowany na stałe podczas całego leczenia. Powinno jednak unikać się twardych i lepkich / karmelki / pokarmów. Surowych warzyw i owoców np.: marchwi, zielonych jabłek… . Jeśli już je jemy powinniśmy dzielić je na małe kawałki, zamiast odgryzać.

Czy zęby wracają na „stare” miejsce po leczeniu?

To pytanie wiąże się nierozerwalnie z etapem planowania leczenia i użyciem odpowiedniej techniki. Efekty leczenia stałym aparatem lingwalnym są bardzo stabilne.

Jak częste są wizyty kontrolne?

Zwyczajowo wizyty kontrolne odbywają się co około 6 tygodni, chociaż ich częstotliwość ustalana jest indywidualnie i może być zarówno większa jak i mniejsza.

Czy ciężko jest zadbać o czystość zębów podczas leczenia?

Prawidłowa higiena jamy ustnej jest priorytetowa dla sukcesu leczenia ortodontycznego bez zapalenia przyzębia czy próchnicy. Szczotkowanie zębów z pewnością zabiera więcej czasu, kiedy na naszych zębach zamocowany jest jakikolwiek aparat stały / około 5-10 minut/. Możemy używać szczoteczek elektrycznych, manualnych jak i specjalistycznych; ortodontycznych. Informacji na ten temat udzieli