Leczenie kanałowe

Jeśli próchnica jest zbyt głęboka, nawet po oczyszczeniu zęba przez dentystę, może dojść do uszkodzenia jego wnętrza i bakteryjnego zakażenia miazgi zęba.

Bakterie uśmiercają miazgę i szerzą się dalej w dól, w Narzędzia kanałowe wykorzystywane podczas leczenia w gabinecie dentystycznym ADENT w Warszawie.kanale/kanałach zęba do wierzchołka zęba wokół którego pojawia się stan zapalny. Zapalenie miazgi czy tkanek okołowierzchołkowych odpowiedzialne jest za odczuwanie „bólu zęba”. Siły obronne organizmu nie są w stanie dosięgnąć bakterii w miazdze zęba, dlatego to twój dentysta musi oczyścić jego wnętrze i wypełnić pustą przestrzeń po jej wcześniejszym oczyszczeniu. Po udanym leczeniu kanałowym ząb może zostać odbudowany i funkcjonuje normalnie jak przedtem.

Jak się to wykonuje?

Leczenie kanałowe wymaga conajmniej dwóch wizyt. Na pierwszej wizycie usuwana jest próchnica lub stare wypełnienie. Następnie otwierana jest komora zęba w celu oczyszczenia jej wnętrza oraz kanału/kanałów z resztek chorej miazgi. Żeby chronić pole pracy od śliny zawierającej bakterie używana jest gumowa osłona zwana koferdamem.
Po oczyszczeniu wnętrza zakładana jest często odkażająca wkładka na okres około 14-21 dni . W tym czasie ząb zabezpieczony jest wypełnieniem tymczasowym..
Następnie wypełniamy kanał gutaperką, gumowatym materiałem zastępującym uszkodzone tkanki. Na sam koniec odbudowujemy ząb konwencjonalną plombą lub przy dużych uszkodzeniach koroną ceramiczną.

Czy to boli?

Leczenie kanałowe jest przerażającym zabiegiem dla większości pacjentów. Wiele osób jest często zaskoczonych bezbolesnym i szybkim przebiegiem leczenia. Zapalenie może przebiegać bezboleśnie jeśli bakterie całkowicie zniszczyły unerwienie zęba. Taki ząb zlokalizujemy radiologicznie lub w badaniu klinicznym przy pomocy testów żywotności zęba. Jeśli brak jest żywego unerwienia ząb jest pozbawiony czucia. Tym samym nasze działania są w pełni bezbolesne. Jeśli nerwy są ciągle żywe znieczulamy ząb znieczuleniem miejscowym.

Zabieg leczenia kanałowego jest wyzwaniem dla każdego dentysty. Trudne warunki anatomiczne kanałów korzeniowych – zakrzywienia, zwężenia, jak i komplikacje po wcześniejszym leczeniu – perforacje kanału, złamane narzędzia kanałowe, niedopełnione lub przepełnione kanały, wymagają przeprowadzenia leczenia kanałowego pod mikroskopem.

Leczenie kanałowe to zabieg wymagający precyzji, dużego nakładu czasu i pracy. Zabieg ten ze względu na nakład pracy jaki i koszty zabiegowe nie należy do tanich procedur. Daje jednak możliwość uratowania własnego zęba i uniknięcia wykonywania wielokrotnie droższych procedur protetycznych czy implantologicznych.

Leczenie kanałowe, w szczególnych przypadkach, może wymagać wykonania w powiększeniu. Służy do tego mikroskop endodontyczny