Korona lub most porcelanowy to najpopularniejsze metody zastąpienia jednego lub wielu utraconych zębów.
Warunkiem długoletniego funkcjonowania tych konstrukcji jest prawidłowa higiena jamy ustnej. Bakterie niezwykle łatwo gromadzą się na styku korony i zęba, na którym jest osadzona a także pod przęsłem mostu odtwarzającym brakujący ząb. Ponieważ trudno jest doczyszczać tę przestrzeń warto wspomagać się specjalnymi nićmi lub szczoteczkami międzyzębowymi. Rad udzieli twój dentysta lub higienistka.

Most porcelanowy na podbudowie metalowej i ceramicznej

Jeśli brakuje jednego lub wielu zębów rozwiązaniem dla nas może być most protetyczny. Zęby sąsiadujące z brakującym muszą być zdrowe. Stanowią one potencjalne oparcie i zaczepienie dla mostu. Zęby filarowe szlifuje się podobnie jak w przypadku korony..

Technik protetyk wykonuje most zgodnie ze wskazówkami dentysty. Most porcelanowy może obejmować od 2 do 14 zębów.
Do jego wykonania używane są te same materiały jak w przypadku pojedynczej korony, porcelana/złoto, porcelana/tytan lub coraz bardziej popularna pełna ceramika lub na cyrkonie. W przypadku mostów porcelanowych na podbudowie z metalu ich powierzchnię pokrywa porcelana upodabniająca odtwarzane uzębienie do naszego własnego . Zwykle potrzeba na to 3-4 wizyt u dentysty zanim dopasowany most zostanie na stałe zacementowany na oszlifowanych zębach. Do tego czasu braki mogą być uzupełnione plastycznymi koronami lub mostami tymczasowymi.

Most porcelanowy – stałe uzupełnienie protetyczne

Mostek porcelanowy to najczęściej stosowany rodzaj uzupełnienia protetycznego, które jest zakładane na zęby pacjenta na stałe. Jak wygląda mostek zębowy? To połączone ze sobą korony ceramiczne, które przycementowuje się na zębach sąsiadujących z luką, czyli tak zwanych zębów filarowych.

Most protetyczny może uzupełniać brak jednego lub kilku zębów. Standardowo wykonuje się mosty protetyczne odtwarzające od 2 do 14 koron zębowych. Właściwie wykonany most porcelanowy do złudzenia przypomina naturalne zęby, a fakt posiadania uzupełnienia protetycznego jest całkowicie niewidoczny dla otoczenia.

Rodzaje mostów protetycznych

Mosty protetyczne mogą być wykonane z różnych materiałów oraz w różnych zestawieniach tych materiałów. Do podstawowych rodzajów mostów porcelanowych zalicza się mosty metalow-porcelanowe, mosty porcelanowe na cyrkonie oraz mosty na implantach.

Most metalowo-porcelanowy – ekonomiczne i trwałe uzupełnienie protetyczne

Mosty metalowo-porcelanowe są wykonywane ze stopów metali, na które napalane są warstwy białej porcelany. Stosuje się je najczęściej do odbudowywania bocznych i mocno zniszczonych linii zębowych. Mosty te są bardzo trwałe, ale mogą być widoczne w ustach, zwłaszcza przy brzegach dziąsłowych.

Most porcelanowy na cyrkonie

Tlenek cyrkonu ma barwę naturalnego zęba, a jego trwałość jest porównywalna do trwałości metalu. Mosty porcelanowe wykonane na cyrkonie cechuje bardzo wysoka estetyka (zewnętrzna część mostu w całości pokryta jest porcelaną) i optymalna wytrzymałość. Ten rodzaj mostu jest stosowany do uzupełniania braków zębowych w przednich częściach szczęki i żuchwy.

Most porcelanowy na implantach

To najdroższe rozwiązanie, które jednocześnie cieszy się rosnącą popularnością. Most porcelanowy na implantach pozwala na trwałe, maksymalnie estetyczne i naturalne w odbiorze uzupełnienie braków zębowych. Ten rodzaj uzupełnienia protetycznego składa się z dwóch podstawowych części: implantu – jednego lub kilku, w zależności od ilości i rozmieszczenia braków w uzębieniu oraz ceramicznego mostu zębowego.

Most porcelanowy na implantach typu overdenture umożliwia odbudowanie całego uzębienia w szczęce lub żuchwie na czterech implantach (rozwiązanie „all-on-4”).

Trwałość mostów porcelanowych

Mosty porcelanowe są bardzo trwałe, odporne na korozję oraz działanie kwasów. Odbudowane zęby wytrzymują bez uszczerbku standardowe obciążenia zwarciowe i zgryzowe.

Odpowiednio wykonane i dopasowane mosty porcelanowe najczęściej spełniają swoją funkcję (bez konieczności wykonywania jakichkolwiek poprawek) od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu lat. Właściwie pielęgnowane zachowują również swój kolor.

Ile kosztuje most porcelanowy?

Ile kosztuje most? Szacując całkowity koszt mostu protetycznego możesz oprzeć się na przybliżonych cenach pojedynczych elementów:

  • Jeden element mostu metalowego – około 900 złotych,
  • Jeden element mostu porcelanowego – około 1500 złotych,
  • Jeden implant – około 3 tysięcy (dodatkowo należy tu doliczyć koszt odpowiedniej ilości elementów porcelanowych). Koszt całkowity to około 5 tysięcy.

Usługa wykonania mostu protetycznego jest zawsze wyceniana indywidualnie.

Finalny koszt mostu porcelanowego zależy przede wszystkim od materiałów zastosowanych do jego stworzenia oraz wielkości uzupełnienia, czyli liczby odbudowywanych braków zębowych.

W przypadku mostu metalowego i mostu porcelanowego na cyrkonie konieczne jest dodatkowe zeszlifowanie, najczęściej dwóch zębów sąsiadujących z ubytkiem. W praktyce oznacza to, że do odbudowania braku dwóch zębów niezbędne jest wykonanie mostu porcelanowego składającego z czterech elementów / czterech koron zębowych.

Czy most porcelanowy może być źle dopasowany?

Mostek zębowy po założeniu powinien idealnie wpisywać się w jamę ustną i nie dawać żadnych dolegliwości bólowych. Most porcelanowy nie może również przeszkadzać, w jakimkolwiek stopniu ruszać się czy uwierać.

Jeżeli odczuwasz jakikolwiek dyskomfort po zakończeniu wszystkich etapów prac protetycznych, może to oznaczać, że most nie został dopasowany prawidłowo lub popełniono jakieś błędy podczas mocowania mostu.

W takiej sytuacji od razu skonsultuj się ze stomatologiem, który nadzorował cały proces. Usługi dentystyczne i protezy zębowe są objęte gwarancją!