Dentystyka z każdym rokiem rozwija się coraz bardziej i coraz bardziej zaskakuje. Jednym z czynników, który zrewolucjonizował szeroko pojętą stomatologię był laser biostymulacyjny. Wykazuje on bardzo szerokie zastosowanie, które obejmuje działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Skutecznie aktywizuje też regenerację komórek. Dzięki niemu możliwe jest szybsze leczenie stanów zapalnych, gojenie się ran i zmniejszanie obrzęku powstałego po różnych zabiegach dentystycznych.

Laser stomatologiczny wspomaga wiele procesów leczenia. W niektórych przypadkach pozwala na odsunięcie antybiotyków. Podnosi również próg odporności pacjenta na ból, np. przed zabiegiem wypełnienia ubytków próchniczych. Światło lasera biostymulacyjnego może także być uzupełnieniem dla terapii antybiotykowej stosowanej po zabiegu implantologicznym. Stosowanie lasera stomatologicznego jest w pełni bezpieczne.

Jego właściwości sprawiają, że może on zastępować lub uzupełniać leczenie farmakologiczne, zwłaszcza u pacjentów z alergią na antybiotyki czy z uszkodzonymi nerkami i wrzodami. Jakie są przeciwwskazania do zastosowania lasera? Nie m ich wiele. Korzystania z lasera nie zaleca się kobietom w ciąży, osobom z migreną lub przewlekłymi bólami głowy, a także chorującym na astmę. Przeciwwskazaniem jest także obecność alkoholu lub narkotyków we krwi pacjenta.

Działanie i historia

Wykorzystywanie światła do celów leczniczych jest stare jak świat. Pierwsze próby stosowania promieni słonecznych do celów leczniczych i profilaktycznych pochodzą jeszcze z czasów przed naszą erą. W swojej praktyce światło wykorzystywali: Hipokrates i Herodot. W 1963 roku pojawiły się pierwsze wzmianki na temat prób zastosowania laserów w medycynie klinicznej.

Dentystyka po raz pierwszy skorzystała z lasera około 1964 roku. I to właśnie ten rok miał ogromne znaczenie dla rozwoju stomatologii. Laser biostymulacyjny został wprowadzony do medycyny w 1969 roku.

Jak działa laser stomatologiczny?

Przede wszystkim przeciwbólowo przy obrzękach, zapaleniu miazgi, ropniach przyzębia i parodontopatiach oraz przeciwzapalnie, znajdując zastosowanie w leczeniu nerwobólów. Laseroterapia przynosi także ulgę pacjentom z wyżynającymi się zębami mądrości. Biostymulacja za pomocą lasera likwiduje szczękościsk, który towarzyszy wyżynaniu się zęba, pobudzając jednocześnie ząb do szybszego przebicia się. A wszystko to dzięki niewidzialnemu dla oka promieniowaniu podczerwonemu, które generowane przez laser pozwala wykonać bezinwazyjne zabiegi terapeutyczne.

Samo działanie urządzenia polega w dużej mierze na pobudzeniu do pracy komórek, dzięki czemu ich mitochondria zaczynają lepiej funkcjonować, wpływając zarówno na poziom bólu, jak również czas gojenia się ran.

Zastosowanie i wykorzystanie w stomatologii

Laser stomatologiczny biostymulacyjny ma bardzo szerokie zastosowanie. Zacznijmy od tego, że użycie lasera biostymulacyjnego przed rozpoczęciem opracowywania ubytku próchnicowego podnosi próg bólu i czyni zabieg znacznie mniej bolesnym. Laser znacznie redukuje czas gojenia po zabiegach dentystycznych, a także przyspiesza proces zabliźniania się ran, np. po usunięciu zęba.

Ponadto laser biostymulacyjny używany jest do nieinwazyjnego leczenia zmian patologicznych w obrębie śluzówki, aft, infekcji ropnych oraz opryszczkowego zapalenia dziąseł. Laser jest także niezastąpiony w leczeniu paradontozy oraz próchnicy u pacjentów, którzy z powodu chorób ogólnoustrojowych nie powinni lub nie mogą być leczeni w znieczuleniu miejscowym.

Leczenie laserem stosuje się także w zapaleniach miazgi, nadwrażliwości szyjek zębów, zapaleniu przyzębia, martwicy dziąseł, urazach błony śluzowej, ekstrakcjach zębów, krwawieniach, suchym zębodole, ostrym zapaleniu zatoki szczękowej, grzybicy jamy ustnej, bólach w stawach skroniowo-żuchwowych, bólach i obrzękach przy złamaniu szczęki. Laseroterapia świetnie sprawdza się także w trakcie leczenia po zabiegach implantologicznych, które wiążą się z ingerencją chirurgiczną i wszczepieniem implantu w kość.

Działanie lasera, co potwierdzają liczne opinie, nie tylko zmniejsza obrzęk i ból, ale również zmniejsza ryzyko infekcji czy ryzyko odrzucenia implantu. Sprawia też, że rany goją się szybciej i nie wywołują dużego dyskomfortu. Ogólnie rzecz biorąc, zastosowanie lasera stomatologicznego działa przeciwbólowo, poprawia terapeutyczne skutki zabiegów, zmniejsza ryzyko infekcji, przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek.

Cena usługi

Dokładamy wszelkich starań, aby wszystkie usługi świadczone w klinice Adent były dopasowane do potrzeb pacjentów i ich możliwości finansowych. Bez utraty jakości, bezpieczeństwa i poziomu higieny pracy oferujemy atrakcyjne ceny zabiegów komplementarnych towarzyszących leczeniu.

Laser stomatologiczny to w naszym gabinecie koszt rzędu 40zł za zabieg.