Informacje o znieczuleniu dentystycznym

 

Wszystkie zabiegi stomatologiczne mogą być wykonane w znieczuleniu. Dla pacjentów to duży komfort, ponieważ nie muszą obawiać się żadnego bólu. Niebolesność zabiegów sprawia, że na takie rozwiązanie decyduje się szerokie grono pacjentów. Warto więc poznać kilka najważniejszych informacji o znieczuleniu dentystycznym.

Należy mieć świadomość, że stomatolog może zaproponować znieczulenie do każdego rodzaju zabiegu – nie tylko do ekstrakcji czy w przypadku leczenia kanałowego. Jeżeli pacjent jest zestresowany i panicznie boi się bólu, może poprosić o znieczulenie nawet w przypadku borowania. Dzięki temu czuje się pewniej i nie stresuje się na fotelu dentystycznym. Zaś sama wizyta w gabinecie przestaje kojarzyć się negatywnie.

Rodzaje znieczuleń

Jednym z często wykonywanych znieczuleń jest znieczulenie powierzchowne polegające np. na spryskaniu aerozolem. Zwykle przeprowadzane jest w przypadku zabiegów higienizacyjnych (np. przed usuwaniem kamienia nazębnego) lub przed podaniem znieczulenia „właściwego”. W przypadku bardziej inwazyjnych zabiegów wykonuje się znieczulenie nasiękowe, które przyczynia się do pozbawienia czucia końcówek nerwowych – tego typu znieczulenie podaje się w przypadku usuwania i leczenia zębów górnych oraz dolnych siekaczy.

Ciekawym rozwiązaniem jest znieczulenie laserowe, dzięki któremu możliwe jest podanie precyzyjnej dawki środka znieczulającego. Dzięki temu pacjent nie doświadcza bólu, ale też nie odczuwa dyskomfortu spowodowanego odrętwieniem twarzy. Pozwala to np. zaplanować ważne spotkanie, wizytę u znajomych – zaraz po wizycie w gabinecie stomatologicznym.

Przeciwwskazania i powikłania po znieczuleniu

Znieczulenie stomatologiczne jest bezpieczne i z reguły nie wiąże się z żadnym szkodliwym działaniem niepożądanym. Warto jednak mieć świadomość, że istnieje kilka przeciwwskazań, które powodują, że konkretny rodzaj znieczulenia nie może zostać wykonany. Wśród najważniejszych przeciwwskazań wymienić można m.in. alergie na składniki środka znieczulającego, ciężka niewydolność krążeniowo-oddechowa, niedawno przebyty zawał lub udar mózgu, wysokie nadciśnienie tętnicze, przyjmowanie niektórych leków (np. beta blokerów).

Jeśli chodzi o powikłania po zabiegu z wykorzystaniem znieczulenia stomatologicznego, dotyczą one przede wszystkim długo utrzymującego się uczucia odrętwienia (wyjątek stanowi znieczulenie laserowe). Ponadto można spodziewać się dolegliwości bólowych po ustąpieniu znieczulenia. W skrajnych przypadkach może dojść do powstania krwiaka tkanek, porażenia nerwów ruchowych czy uszkodzenia nerwu czuciowego.

Znieczulenie u dentysty a ciąża

W przypadku znieczulenia stomatologicznego, na szczególną uwagę zasługują kobiety w ciąży. Okazuje się jednak, że w okresie oczekiwania na dziecko można stosować takie samo miejscowe znieczulenie jak przed ciążą. Powszechnie uważa się, że zastosowane środki nie mają negatywnego wpływu na rozwijający się płód. Specjaliści są zdania, że stres i ból związany z leczeniem zębów bez znieczulenia jest bardziej szkodliwy niż znieczulenie.

Jeśli chodzi o znieczulenie kobiet w ciąży, wyjątek stanowi pierwszy trymestr – chyba, że lekarz zadecyduje inaczej. Jest to bowiem moment, w którym płód rozwija się najbardziej intensywnie, w efekcie czego ciąża jest niezwykle wrażliwa na czynniki zewnętrzne. Profilaktycznie zaleca się zatem rezygnację ze znieczulenia – zwykle wówczas zabiegi stomatologiczne przekłada się na późniejszy okres – o ile jest to możliwe.

Ile kosztuje znieczulenie i opinia dentysty

Znieczulenie stomatologiczne to dodatkowy koszt, na który pacjent musi być przygotowany – nie w każdym przypadku refundacja je obejmuje. Nie ma jednej ogólnej ceny znieczulenia, ponieważ zależy przede wszystkim od cennika konkretnego gabinetu stomatologicznego oraz rodzaju znieczulenia. Stawki są zróżnicowane, np. znieczulenie powierzchowne jest tańsze niż znieczulenie miejscowe, a znieczulenie igłowe jest tańsze od znieczulenia laserowego.