Zgrzytanie zębami

Zgrzytanie zębami

Zgrzytanie zębami to poważny problem, którego nie można bagatelizować. Pozostawiony sam sobie, w konsekwencji bardzo często doprowadza do… schorzeń kręgosłupa, migren i utraty uzębienia. Dlatego należy poznać przyczynę takiego stanu oraz dowiedzieć się, jak temu przeciwdziałać. Podjęcie odpowiednich kroków pomoże wyeliminować uporczywą przypadłość, która powoduje m.in. ścieranie zębów.

Chociaż problem zgrzytania zębami wydaje się być problemem marginalnym, dotyczącym nielicznej grupy pacjentów, tzw. bruksizm pojawia się u dorosłych pacjentów aż w 11% przypadków. Jakie są przyczyny? Istnieje wiele czynników zwiększających prawdopodobieństwo zgrzytania zębami. Bruksizm zdarza się przede wszystkim młodym kobietom. Kluczową rolę odgrywają także wady zgryzu, zmiany chorobowe (np. reumatyczne, w stawach skroniowo-żuchwowych).

Zgrzytanie u dzieci i niemowląt

Nie tylko osoba dorosła, ale i dziecko zgrzyta zębami. Jeszcze do niedawna uważano, że to efekt działania pasożytów, np. owsików. I chociaż w wielu przypadkach faktycznie takie objawy świadczą o robakach, nie zawsze tak być musi. Warto bowiem mieć świadomość, że przyczyny – podobnie jak w przypadku osób dorosłych – są złożone. Powodem może być m.in. nadmiar bodźców, wady zgryzu, choroby w obrębie jamy ustnej, choroby przewodu pokarmowego, niedobory witamin, alergie.

Jako że nie ma jednej przyczyny zgrzytania zębami u dzieci i niemowląt, należy dokładnie obserwować pociechę. W wielu przypadkach zgrzytanie może ustąpić samoistnie, aczkolwiek często wymaga interwencji lekarskiej. To ważne, ponieważ może doprowadzić do poważnych konsekwencji. O ile krótkotrwałe i niezbyt nasilone zgrzytanie zębami nie jest groźne, tak przedłużający się problem może skutkować np. uszkodzeniem szkliwa lub powodować ścieranie zębów.

W nocy – podczas snu

Zgrzytanie zębami bardzo często objawia się w nocy. Dotyczy to przypadków, kiedy zęby w czasie nocnego odpoczynku nie opierają się o siebie w sposób prawidłowy. Wówczas szczęka „szuka” właściwej pozycji, co doprowadza do tarcia zębów górnych o dolne. Zwykle zdarza się to osobom z wadami zgryzu lub nieprawidłowo dobranymi koronkami.

Należy przy tym podkreślić, że zgrzytanie zębów w nocy bardzo często jest wynikiem owsicy u dzieci. Jeśli dziecko zgrzyta przede wszystkim w okresie nocnego wypoczynku, a dodatkowo występują inne objawy (np. świąd w okolicy odbytu, kłopoty z koncentracją, zmniejszony apetyt), należy skonsultować się nie tylko ze stomatologiem, ale i pediatrą.

Konsekwencje dla zębów

Zgrzytanie zębów należy jak najszybciej wyeliminować, ponieważ problem ten może powodować wiele przykrych konsekwencji – nie tylko w obrębie jamy ustnej. Warto mieć świadomość, że skutki mogą obejmować zarówno zęby, jak i stawy skroniowo-żuchwowe, mięśnie, wzrok, a nawet słuch. Dlatego tak ważne jest, by poznać informacje dotyczące tego, jak leczyć zgrzytanie zębami.

Bruksizm w obrębie zębów może powodować takie stany jak: ścieranie szkliwa, powstawanie ubytków klinowych. Jeśli chodzi o stawy skroniowo-żuchwowe, mogą pojawić się przykurcze mięśniowe, a nawet ograniczona ruchomość głowy. Konsekwencją dla wzroku będzie suchość oka, okresowe nieostre widzenie, uczucie wysadzania oka. Jeśli chodzi o słuch, zgrzytanie zębami może powodować bóle ucha, szumy oraz zaburzenia równowagi.

Leczenie zgrzytania – gdzie udać sie po pomoc?

Zastanawiasz się, jak się pozbyć zgrzytania zębami? Stomatolog z gabinetu Adent udzieli specjalistycznej pomocy. Rozpozna przyczynę problemu i podpowie rozwiązania pozwalające pozbyć się problemu. Dzięki temu wyeliminujesz nie tylko uciążliwe i powodujące dyskomfort dolegliwości, ale również zapobiegniesz ścieraniu się zębów.