W dzisiejszych czasach złamany ząb nie stanowi żadnego problemu. Współczesna stomatologia jest na tyle rozwinięta i zaawansowana, że jest w stanie naprawić wszystko. Rozwiązaniem problemu złamanego zęba jest bonding – inaczej odbudowa zębów kompozytem. Metoda ta świetnie sprawdza się w przypadku zębów przednich i tylnych. Pozwala na wyrównanie i rekonstrukcję zębów złamanych, a także modelowanie zniekształconych koron. Dzięki niej szybko i skutecznie można nadać zębom ładny, estetyczny wygląd.

Bonding to nowoczesna metoda poprawiania wyglądu zębów z dziedziny stomatologii estetycznej. Oznacza to, że można ją zastosować w przypadku złamanych, ukruszonych lub skrzywionych zębów. Procedura bondingu idealnie nadaje się także do zamykania przerw między zdrowymi zębami, zakrywania diastemy, wygładzania drobnych uszkodzeń szkliwa lub kompozytu czy zakrywania punktowych przebarwień.

Często przekonujemy się do niego ze względu na niewygórowaną cenę i faktyczną zmianę wyglądu zębów, którą uzyskuje się już podczas jednej wizyty. Tego typu regeneracja, wydłużanie czy odbudowa zębów jest wielokrotnie tańsza niż dowolne uzupełnienie protetyczne oparte na ceramice. Bonding jest zabiegiem prostym, bezpiecznym i praktycznie bezbolesnym.

Na czym polega bonding zębów?

Bonding to niedrogi sposób na ładne zęby. To metoda o wiele mniej inwazyjna niż zakładanie licówek porcelanowych. Sam termin bonding (z ang. bond – wiązać) wywodzi się od metody łączenia materiałów kompozytowych z powierzchnią zęba. Połączenie to wykorzystuje siłę adhezji (przylegania). Zabieg o nazwie bonding składa się z wytrawienia szkliwa delikatnym kwasem, nałożenia żywic kompozytowych na wytrawione tkanki oraz nałożenia właściwego kompozytu. Jak to wygląda w praktyce?

Jak wygląda odbudowa zęba kompozytem?

Na początku dentysta nieznacznie zmniejsza przednią część zęba tak, aby nowy ząb nie był zbyt duży. Następnie przy pomocy łagodnego kwasu w powierzchni zęba wytrawia mikroskopijne rowki. Później na zęby nakłada żywicę kompozytową, której kolor jest dopasowany do koloru pozostałych zębów. Żywicę odpowiednio się modeluje tak, aby nadać jej właściwy kształt, utwardza przy pomocy specjalnego światła, a na koniec wygładza i poleruje.

Uzupełnienie lub regeneracja zęba kompozytem wygląda bardzo naturalnie i nie rzuca się w oczy. Wszystko dlatego, że kompozyty stomatologiczne są zawsze dobierane odpowiednio do kolorów zębów. Bonding nowej generacji nie wchłania tak łatwo barwników z pożywienia i nie żółknie tak szybko, jak jego poprzednicy. Co więcej – unowocześniona metoda pozwala osiągnąć idealnie gładką powierzchnię, imitującą szkliwo naturalnych zębów. I co ważne – barwa i transparentność nowoczesnych kompozytów stomatologicznych doskonale naśladuje wygląd własnego uzębienia.

Odbudowa zębów kompozytem

Materiały kompozytowe z dnia na dzień stają się coraz popularniejsze i coraz śmielej zaczynają wypierać tradycyjne wypełnienia amalgamatowe. Jedną z największych i najbardziej cenionych zalet materiałów kompozytowych stosowanych w stomatologii są ich właściwości kosmetyczne. Umożliwiają one odtworzenie naturalnego koloru zębów, przy jednoczesnym zachowaniu trwałości. Do zalet stosowania wypełnień kompozytowych zalicza się także: wysoką odporność na nacisk podczas żucia oraz doskonałą adhezję (przyleganie) do szkliwa. Kompozyty odznaczają się dużą estetyką i stosunkowo niskimi kosztami.

Materiały kompozytowe dzieli się ze względu na sposób wiązania i utwardzania żywic łączących. I tak wyróżniamy kompozyty chemoutwardzalne, światłoutwardzalne, termoutwardzalne, a także chemo i światłoutwardzalne. Materiały kompozytowe można podzielić również ze względu na wielkości cząsteczek wypełniacza. I tak, kompozyty dzielimy na: makrocząsteczkowe, mikro cząsteczkowe i hybrydowe.

Kompozyty składają się z fazy organicznej, która pełni funkcje spoiwa. Zawiera ona substancje mające właściwości inicjatorów, aktywatorów, stabilizatorów zapobiegających samoistnej polimeryzacji, inhibitorów oraz te odpowiadające za efekt kosmetyczny. W skład kompozytów wchodzi również faza nieorganiczna, będąca wypełniaczem mineralnym lub organiczno-mineralnym. Ostatnim składnikiem kompozytów jest substancja wiążąca – silan winylu.

Kiedy należy wykonać bonding zębów?

Ukruszeń i ubytków zębów nie należy lekceważyć i to nie tylko ze względów estetycznych, ale również zdrowotnych. Rekonstrukcja pękniętego czy ukruszonego zęba nie jest dużym wydatkiem. Jeśli jednak doprowadzimy do zaniedbań, koszty odbudowy mogą znacząco wzrosnąć. Bardzo często zęby leczone kanałowo wymagają specjalnej rekonstrukcji.

Podstawowym sposobem odbudowywania zęba po leczeniu kanałowym jest standardowe wypełnienie kompozytowe. Wykonuje się je jeśli ubytek w tkance zęba jest niewielki i jego kształty pozwalają na taki rodzaj odbudowy.

Jeśli korona zęba jest mocno zniszczona należy zastosować protetyczne metody odbudowy zęba tak, aby ząb jak najlepiej spełniał swoje funkcje estetyczne i funkcjonalne. Po zakończeniu leczenia kanałowego pozostałość zęba odpowiednio się szlifuje i na tak przygotowany ząb wykonuje się koronę protetyczną. Ząb po odbudowie może służyć nawet dziesięć lat – kluczem jest odpowiednia higiena jamy ustnej oraz częste wizyty u dentysty. Gdy przestrzega się tych zasad to zrekonstruowanym zębem można cieszyć się przez naprawdę długie lata.

Ile kosztuje bonding zębów?

Odbudowa zębów to zabieg bardzo skuteczny, który pozwala cieszyć się pełnym i ładnym uzębieniem przez bardzo długi czas. Dzięki odpowiednio dobranym materiałom, zabieg odbudowy zapewnia naturalny efekt estetyczny. Dlaczego warto? Bo ukruszone czy pęknięte zęby należy odbudowywać nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim zdrowotnych. Rekonstrukcja powstałych ubytków nie jest dużym wydatkiem, o ile nie doprowadzimy do zaniedbań.

Odbudowa zęba z leczeniem kanałowym jest kilkukrotnie tańsza od wszczepienia implantu – a funkcja obydwu jest taka sama. Dodatkowo, odbudowa jest lepsza bo zachowany jest naturalny korzeń zęba, który funkcjonuje w kości. Poza tym, odbudowa zębów kompozytem jest wielokrotnie tańsza od uzupełnień protetycznych opartych na ceramice. Cennik zabiegów odbudowujących może różnić się w zależności od gabinetu i stopnia ubytku.

Ceny zabiegów