Dla wielu pacjentów którzy są niezadowoleni z wyglądu swoich zębów licówki z porcelany mogą być szybkim i trwałym rozwiązaniem. Jeśli twoje zęby są krzywe, popękane, odbarwione, posiadają nieestetyczne i rozległe plomby, stracie powierzchni związane z mechanicznym zużyciem możesz otrzymać zupełnie nowy piękny uśmiech, stosunkowo szybko i tanio, za pomocą licówek porcelanowych.

Licówki

Licówki kompozytowe – szybsza alternatywa

Alternatywą dla licówek porcelanowych są licówki kompozytowe. Licówki wykonuje się z materiału z ,którego wykonujemy wypełnienie. Zamiast wykonywać je bezpośrednio w ustach pacjenta, nakładając warstwa po warstwie zlecamy pracę laboratorium lub wykonujemy zestaw samodzielnie na modelu gipsowym w oparciu o wcześniej pobrany wycisk. Wykonanie licówek kompozytowych jest bardzo szybkie. Gotowe mocujemy do powierzchni zębów za pomocą specjalnych cementów. Ich atutem jest niższy koszt i czas wykonanie w porównaniu do prac porcelanowych. Minusem krótsza żywotność to jest 2 do 5 lat, w porównaniu do porcelany.

Licówki z ceramiki skaleniowej należą do najbardziej estetycznych prac ceramicznych. Umiejętnie wykonane i zastosowane dają olśniewający efekt – wyglądają lepiej, lub identycznie jak naturalne zęby. Ze względu na znikomą grubość, nawet 0,1 mm, służą głownie do zmiany kształtu zębów z niedorozwiniętym szkliwem, lub koroną.

Licówkami możemy zmienić kolor, kształt oraz odtworzyć starte lub popękane zęby. Licówki mogą stać się także alternatywą dla leczenia ortodontycznego. Wykonujemy to zamykając diastemy lub przerwy miedzy zębami, korygując nierówne ustawienie przez doklejenie porcelanowych powierzchni. Ażeby poprawić utrzymanie i żywotność licówek często sugerujemy naszym pacjentom, szczególnie tym z problemem bruksizmu, czyli zgrzytania zębami, wykonanie szyny miorelaksacyjnej.

Nowy kształt i kolor odtworzonych licówkami zębów potrafi diametralnie poprawić wygląd zębów.

Projektowanie licówek

W gabinecie dentystycznym ADENT możemy zaprojektować wszystkie rodzaje licówek aby rozwiązać problemy uśmiechu naszych pacjentów.
Nowy kształt i kolor odtworzonych licówkami zębów potrafi diametralnie poprawić wygląd zębów.
Licówka porcelanowa stanowi tak naprawdę nową, zewnętrzną warstwę zęba przyklejaną do jego powierzchni i związaną z nią w bardzo silny sposób.

Szlifowanie zęba

Ząb szlifowany jest na pierwszej wizycie. Szlifowanie polega na usunięciu diamentowym wiertłem zewnętrznej warstwy zęba, czasami nieznacznym jego skróceniu. W ten sposób robimy miejsce dla porcelany. To w przypadku licówek korygujących kształt i kolor. Przy wykonywaniu licówek z porcelany skaleniowej, korygujących w głównej mierze kształt, szlifowanie zęba jest praktycznie zbędne. Następnym etapem jest pobranie wycisku i wysłanie jego do pracowni protetycznej. Na postawie wycisku wykonywane są modele poddawane następnie skanowaniu. Wykonanie licówki, w zależności od techniki, zajmuje do 5 dni roboczych. Przygotowane licówki mocowane są do powierzchni zębów za pomocą specjalnych cementów kompozytowych.

Cementowanie

Cementowanie licówek to niezmiernie ważny etap pracy. Od jego poprawności zależy w głównej mierze żywotność pracy. Przewidziany czas cementowania to około 30 minut ba jeden ząb. Żywotność licówek porcelanowych jest bardzo długa i może wynosić nawet 20 lat. Ich wykonanie wymaga niewielkiej ingerencji we własne zęby a może dać spektakularną poprawę ich wyglądu. Czynniki te oraz bardziej dostępna cena pracy wpływają na coraz większą popularność zabiegów licowania zębów.

W naszym gabinecie wykonywaniem licówek zajmuje się większość lekarzy wykonujących uzupełnienia protetyczne. W wyborze pomoże zawsze osoba planująca Państwa pierwszą wizytę.

Lekarz stomatolog Rafał Kleszczewski wykonujący licówki ceramiczne od wielu lat tak opisuje kolejne wizyty niezbędne do ich wykonania:

  1. Podczas pierwszej wizyty pacjent mówi nam o swoim wyobrażeniu idealnego uśmiechu a my o naszych możliwościach spełnienia jego oczekiwań. Na wizycie tej analizujemy także zdjęcia rentgenowskie. Czasami decydujemy się na wykonanie symulacji, która pokaże nam jak mogą wyglądać nasze nowe zęby. Jest to dodatkowy koszt, ale pozwala nam on podjąć ostateczną decyzję. w tym celu pobieramy wycisk, który wysyłamy do pracowni protetycznej lub posiłkujemy się oprogramowaniem służącym do planowania uśmiechu. Mając gotową symulację jesteśmy nawet w stanie „przenieść” ją na zęby pacjenta. Tymczasowy materiał kompozytowy przykleja się do własnych zębów tak aby pacjent mógł w lusterku zobaczyć przybliżony wygląd nowego uśmiechu.
  2. Podczas drugiej wizyty, mając gotową symulację z naszego laboratorium jesteśmy w stanie „przenieść” ją na zęby pacjenta. Tymczasowy materiał kompozytowy przykleja się do własnych zębów tak aby pacjent mógł w lusterku zobaczyć przybliżony wygląd nowego uśmiechu.W razie potrzeby możemy również wprowadzić zmiany co do kształtu, długości, koloru na tyle na ile pozwalają nam warunki. Pacjent otrzyma także kosztorys i informacje na temat liczby wizyt wymaganych do wykonania pracy. Po tej wizycie decydujemy o kontynuacji bądź przerwaniu leczenia.
  3. Na trzeciej wizycie zaczynamy pracę. Zęby są szlifowane pod zaplanowany typ licówek. Może to zająć więcej niż jedną wizytę, w zależności od zakresu prac. Przed opuszczeniem gabinetu na zęby zakładane są tymczasowe uzupełnienia zbliżone kształtem do ostatecznych licówek. Teraz możesz pokazać swój uśmiech rodzinie i przyjaciołom.Mamy około 48 h na poinformowanie pracowni o korektach, które chcemy wprowadzić.
  4. Jeśli jesteś zadowolony z wyglądu tymczasowych licówek pracowanie może kontynuować wykonywanie pracy ostatecznej.Na ostatniej wizycie przymierzamy ostateczne licówki, Sprawdzamy dokładność ich wykonania, kolor. Jeśli jesteśmy zadowolenie z pracy zaczynamy ich osadzanie na zębach. Czas cementowania to około 30 minut na jedną licówkę. Po osadzeniu pracy możemy cieszyć się nowym uśmiechem jak i pełną funkcjonalnością nowych zębów.

Przeciwwskazania do wykonania licówek.

– zęby leczone kanałowo,
– pojedyncze licówki,
– bruksizm /zgrzytanie zębami/,
– zgryz urazowy / wada zgryzu stwarzająca ryzyku uszkadzania licówki /,
– parafunkcje /obgryzanie paznokci skórek/,
– wysoka grupa ryzyka próchnicy,

Możliwe komplikacje po wykonaniu licówek.

-nadwrażliwość opracowanych zębów / mija po kilku dnia-tygodniach/
-nieodwracalne zapalenie miazgi /wymaga leczenia kanałowego /

Przed wykonaniem licówek

– czyszczenie zębów z kamienia i osadu
– jeśli chcemy jaśniejsze zęby planujmy wybielanie zębów sąsiednich do licowanych tak aby zakończyło się ono conajmniej na 3 tygodnie przed doborem koloru

Leave a Reply