Szczoteczki do zębów

Wybór szczoteczek do zębów na sklepowych półkach jest imponujący. Wybierając tę najbardziej nam odpowiadającą warto kierować się następującymi zmiennymi:- wielkość główki- układ włosia- wyprofilowanie rączki. Wszystkie te elementy decydują o jakości szczoteczki oraz skuteczności naszych zabiegów pielęgnacyjnych.

Doskonałe szczoteczki znajdziemy zarówno wśród modeli manualnych jak i elektrycznych. Musimy jednak pamiętać, że utrzymanie idealnej higieny jamy ustnej zależy tyle od dobrej szczoteczki, ile od regularności mycia zębów. Dobrej jakości szczoteczka dostosowana do wieku użytkownika to warunek konieczny, ale niewystarczający.

Rodzaje szczoteczek

Wśród szczoteczek manualnych znajdziemy najprostsze modele o jednakowej długości włosia na całej główce i bez wyprofilowanej rączki a także modele bardziej zaawansowane: z włosiem różnej długości i grubości, z nakładką do mycia języka i ergonomiczną rączką. Także: szczególnie delikatne szczoteczki z silikonowych włókien do mycia zębów wrażliwych ze skłonnością do odsłaniania się szyjek.

Szczoteczki elektryczne doskonale sprawdzają się w przypadku dzieci, które jeszcze mają kłopoty z techniką mycia zębów oraz w przypadku dorosłych, którym zależy na hiperdokładnej dbałości o stan uzębienia. To także idealne rozwiązanie, kiedy w grę wchodzi higiena jamy ustnej osób niepełnosprawnych: opiekun ma gwarancję, że szczoteczka elektryczna dotrze do wszystkich trudno dostępnych miejsc.

Szczoteczka zwykła

Zwykła szczoteczka powinna być jak najlepszej jakości. Mówi się, że wymieniać należy szczoteczkę co trzy miesiące, są jednak takie modele manualne, których włosie defasonuje się dużo szybciej. Trzeba zwracać więc uwagę na to, czy nie robi się z niego rozwichrzony pióropusz – wtedy nadaje się tylko do wyrzucenia.
Równie ważna jest wyprofilowana rączka. Bez niej będziemy mieli trudności z dotarciem do zębów mądrości czy szczelin międzyzębowych, a odkładające się tam resztki pokarmowe staną się przyczyną próchnicy oraz powstawania płytki nazębnej. Zwykła szczoteczka powinna być dobrana pod kątem twardości włosia: w zależności od naszych upodobań i stanu dziąseł sięgamy po szczotki miękkie, średnie bądź twarde.

Szczoteczka elektryczna

Jeśli mamy do wyboru szczoteczkę manualną i elektryczną, lepiej wybrać elektryczną. A ze wszystkich elektrycznych najlepiej wybrać soniczną. Każda szczotka elektryczna porusza się szybko i perfekcyjnie wymiata resztki spomiędzy zębów, ale szczoteczka soniczna robi to szybciej i w większej ilości płaszczyzn.

Szczoteczka elektryczna zawsze jest o krok przed manualną: nasze dłonie nie są w stanie wykonywać tak szybkich ruchów jak mechanizm. Osadzająca się płytka nazębna jest rozbijana na bieżąco, przez co nie ma szans ana osadzenie się warstwy kamienia. Zanim dziecko nauczy się precyzyjnie manewrować szczotką manualną, warto kupić mu elektryczną.

Jaką szczoteczkę elektryczną wybrać?

Szczoteczki elektryczne są droższe od manualnych, ale możemy wybrać opcję z jedną bazą oraz wymiennymi końcówkami dla całej rodziny. W ogóle warto wybierać te modele, które mają wymienne końcówki – można dokupić je za niewielkie pieniądze. Modele ze stałą końcówką są jednorazowe – to opcja dla dzieci.

Doskonałe nieinwazyjne czyszczenie zębów szczoteczką elektryczną jest coraz popularniejsze, bo ten wydatek szybko się amortyzuje. Stan uzębienia, dziąseł i języka wymaga mniej interwencji dentystycznych. Trzeba jednak pamiętać, że i w przypadku szczoteczki manualnej, i w przypadku elektrycznej ważne jest, żeby zęby myć co najmniej dwa razy dziennie.

Jak dobrać szczoteczkę dla dziecka?

Kupując szczoteczkę dla dziecka zwróćmy uwagę na oznakowanie. Szczoteczki dzieli się w zależności od wieku dziecka, co związane jest z pojawianiem się i wypadaniem zębów mlecznych oraz pojawianiem się pierwszych zębów stałych. Istotna jest wielkość główki i rączki oraz układ włosia dostosowany układu zębów.

Szczoteczka dla dziecka powinna być miękka, żeby nie raniła dziąseł. Dobrym rozwiązaniem jest szczoteczka elektryczna, ale zawsze warto nauczyć malucha prawidłowego szczotkowania manualnego, żeby uświadomić dziecku w jaki sposób zanieczyszczenia osadzają się między zębami. Prawidłowe nawyki zawsze skutkują bardziej świadomym dbaniem o zdrowie.

Opinia dentysty

Przy wyborze szczoteczki do zębów warto kierować się opinią naszego stomatologa. To on zna nasz stan zębów i dziąseł i wie jak indywidualnie dobrać szczotkę, żeby jak najdłużej zachować biały zdrowy uśmiech.