Ropień na dziąśle u dziecka – jak sobie radzić z infekcją?

Zdrowe i białe ząbki dziecka to marzenie każdego rodzica. Dlatego z ogromną starannością dobieramy szczoteczki i pasty do zębów dla naszych pociech oraz dokładamy wszelkich starań by nauczyć dzieci prawidłowych technik mycia zębów. Infekcje jamy ustnej? Zdarzają się nawet najlepszym! Czym jest ropień na dziąśle u dziecka? Co zrobić gdy dziecko skarży się na ból zęba mlecznego? Jakie są możliwe powikłania w sytuacji nie wdrożenia leczenia zapalenia dziąseł u dziecka?

Czym jest ropień na dziąśle

Ropień na dziąśle u dziecka ma najczęściej postać niewielkiej wypukłości w kolorze odcinającym się od zdrowego dziąsła. To pęcherzyk wypełniony płynem, wyglądający jak bąbel na dziąśle u dziecka, z którego po uciśnięciu może wypłynąć treść ropna. Obszar wokół ropnia może być dodatkowo zaczerwieniony i wrażliwy w dotyku, a dziąsła opuchnięte. Spuchnięty może być dodatkowo policzek dziecka, a maluch może skarżyć się na ból zęba. Pojawienie się tego typu zmiany jest sygnałem infekcji, najczęściej wywołanej przez bakterie próchnicze i stan zapalny.

Ropień zęba u dziecka – przyczyny

Choroby dziąseł, objawiające się ich ropieniem, występują u dzieci bardzo rzadko, więc ropień zęba mlecznego u dziecka najczęściej jest konsekwencją głębokiej próchnicy i stanu zapalnego miazgi (żywej i mocno unerwionej części zęba). Bezpośrednią przyczyną zapalenia dziąseł u dziecka jest więc próchnica, a pośrednią – nieodpowiednia higiena jamy ustnej i/lub nieprawidłowo skomponowana dieta (np. zbyt duża ilość produktów o wysokiej zawartości cukrów, zbyt mała ilość produktów dostarczających składniki mineralne i witaminy). Treść ropna pojawia się wokół wierzchołka korzenia zęba i może przedostawać się na zewnątrz właśnie w postaci ropni wyglądających jak kulka na dziąśle dziecka. Bakterie z treści ropnej atakują dziąsło i otaczające zęba tkanki – łącznie z kością szczęki lub żuchwy, mogą również przenieść się na cały organizm.

Stan zapalny zęba u dziecka – co robić?

Działać! Stanu zapalnego zęba u dziecka nigdy nie należy lekceważyć w myśl zasady, że to „tylko mleczaki”. Układ odpornościowy małego dziecka wciąż się kształtuje, co czyni malucha i starszaka bardziej podatnymi na wszelkiego rodzaju infekcje. Ponadto infekcje jamy ustnej najczęściej przebiegają dużo szybciej i ostrzej u dziecka niż u osoby dorosłej, dlatego na właściwą reakcję mamy stosunkowo niewiele czasu. Niezwłocznie, po zauważeniu ropnia lub zgłoszeniu przez dziecko dolegliwości bólowych – powinniśmy umówić wizytę u stomatologa dziecięcego. Do czasu wizyty u stomatologa ból zęba mlecznego u dziecka możemy stłumić podając odpowiednio dobrany do wieku i wagi ciała środek przeciwbólowy.

Usunięcie ropnia w gabinecie dentystycznym

Usunięcie ropnia na dziąśle dziecka przez stomatologa polega na nacięciu zmiany i usunięciu płynnej treści (po nacięciu najczęściej ropa wypływa samoistnie). Stomatolog może również przepisać antybiotyk, który wspomoże leczenie i zapobiegnie ewentualnym powikłaniom przebytej infekcji ropnej. Dodatkowo stomatolog może zlecić wykonanie zdjęcia RTG, które pozwoli dokładnie ocenić stan uzębienia oraz zdiagnozować ewentualne stany zapalne przy innych zębach i uszkodzenie innych tkanek. W niektórych przypadkach konieczne może się okazać usunięcie zęba. W przypadku zębów mlecznych, w miejscu usuniętego mleczaka, w odpowiednim momencie wyrośnie ząb stały. Należy jednak liczyć się z podwyższonym ryzykiem pojawienia się wad zgryzu lub wymowy – istotna będzie profilaktyka ortodontyczna i/lub logopedyczna.

Powikłania infekcji zęba i braku jego leczenia

Infekcje w jamie ustnej mogą mieć negatywy wpływ na cały organizm. Zainfekowany ząb i ropień na dziąśle mogą powodować ogólne złe samopoczucie dziecka, apatię i osłabienie. W przebiegu zaawansowanej infekcji mogą ponadto pojawić się dreszcze i gorączka, wymioty i biegunki, uciążliwy ból i kłopoty ze snem. Wszelkie stany zapalne w jamie ustnej mogą również utrudniać przyjmowanie pokarmów i zaburzać pracę układu pokarmowego.