Paradontoza

Paradontoza

Paradontoza to podstępna choroba, która – jeśli bagatelizowana – może mieć poważne konsekwencje prowadzące nawet do utraty uzębienia. Pojawia się przede wszystkim u dorosłych, jednak w rzadkich przypadkach może pojawić się także u dzieci. Poznaj najważniejsze informacje i dowiedz się, jak jej zapobiegać i gdzie leczyć – jeśli na profilaktykę jest już za późno.

Jak mówi definicja, paradontoza to choroba, która rozpoczyna się bardzo niewinnie. Zapalenie przyzębia przez dłuższy czas nie daje o sobie znać. Problemem jest również to, że niewiele osób ma świadomość przyczyn takiego stanu, w efekcie czego nie podejmują żadnego leczenia. Skutkuje to najczęściej rozchwianiem zębów i ich utratą – nie tylko w wieku dojrzałym.

Jak leczyć paradontozę?

Jeśli chodzi o leczenie paradontozy, istotne znaczenie ma szybkie i trafne postawienie diagnozy. Odbywa się to na podstawie występujących objawów, do których zalicza się m.in.: krwawienie z dziąseł, rozpulchnienie dziąseł, nadwrażliwość na skrajne temperatury, nieprzyjemny zapach z jamy ustnej, obnażenie linii dziąseł i powstawanie kieszonek. Takie symptomy to znak, że trzeba udać się jak najszybciej do stomatologa.

Leczenie paradontozy zaczyna się od diagnozy, która uwzględnia także stopień zaawansowania choroby. Jeśli zastanawiasz się gdzie leczyć, nie zawsze jest to możliwe w gabinecie stomatologicznym. W przypadku zaawansowanej choroby nieodzowna jest pomoc chirurga stomatologicznego. Jeżeli paradontoza znajduje się w fazie początkowej, wówczas wystarczy zastosowanie metod zachowawczych, których istotą jest usunięcie kamienia i płytki nazębnej oraz wypolerowanie powierzchni zęba.

Leki na paradontoze

Nie istnieją typowe leki na paradontozę – takie, które pozwalałyby wyleczyć chorobę szybko i bezboleśnie. Warto jednak mieć świadomość, że w aptekach znaleźć można preparaty działające doraźnie, tj. zmniejszające dolegliwości bólowe czy usuwające obrzęki dziąseł. Wśród nich wymienić można specjalne żele zawierające składniki przeciwbólowe i przeciwzapalne, a także zioła o właściwościach ściągających.

Na uwagę zasługują przede wszystkim leki na parodontozę, których celem jest zmniejszenie ryzyka wystąpienia choroby. To głównie specjalna pasta do zębów, która skutecznie usuwa kamień i płytkę nazębną, a także eliminuje problem krwawienia z dziąseł. Regularne stosowanie takich past przeciw paradontozie poprawia kondycję dziąseł.

Zapobieganie chorobie

Najlepszą metodą leczenia paradontozy jest jej zapobieganie. Koniecznością jest odpowiednia higiena jamy ustnej – warto dowiedzieć się, jak szczotkować zęby prawidłowo. Przydatna jest też specjalna pasta do zębów. Niemałe znaczenie ma również stosowanie nici dentystycznych oraz płynu do płukania jamy ustnej, które uzupełniają szczotkowanie zębów, eliminując bakterie.