Kiedy należy pójsć z dzieckiem do dentysty?

Pierwsza wizyta u dentysty jest stresująca dla każdego dziecka – zwykle wtedy, gdy pomoc stomatologa jest koniecznością. Jeżeli podczas pierwszego spotkania dochodzi do „poważnych” zabiegów w obrębie jamy ustnej (np. borowania), wówczas kolejne wizyty będą kojarzone wyłącznie negatywnie. Dlatego tak ważne jest, by nie zwlekać z pierwszą wizytą do momentu, w którym jest ona koniecznością.

Celem pierwszej wizyty u stomatologa nie powinno być leczenie, lecz zapoznanie się z gabinetem dentystycznym. Ważne jest, by dziecko przyzwyczaiło się do widoku lekarza oraz wykonywanych przez niego czynności. Z tego powodu pociechę należy zaprowadzić do gabinetu stomatologicznego jak najwcześniej – dzięki temu adaptacja przebiegnie bez problemów.

Dziecko a strach – porady

Strach przed wizytą u stomatologa to codzienność, jeśli dziecko nie jest przyzwyczajone do dentysty. Chcąc go wyeliminować i sprawić, że wizyta na fotelu nie będzie kojarzyła się z bólem i nieprzyjemnymi doznaniami, należy dziecko odpowiednio przygotować. Adaptacja malucha odgrywa istotną rolę – dzięki temu dziecko wie, że wizyta u dentysty wcale nie jest bolesna.

Jeśli maluch panicznie boi się dentysty (bo ma np. złe doświadczenia z innymi lekarzami), dobrym pomysłem jest domowa zabawa w dentystę, dzięki czemu dziecko oswaja się z narzędziami oraz metodami pracy. Ponadto należy zaprowadzić dziecko do przyjaznej placówki – takiej, w której  stomatolodzy mają odpowiednie podejście i posiadają doświadczenie w pracy z małymi pacjentami.

Warto też zapoznać się z naszym artykułem dotyczącym dentofobii – czyli strachem przed dentystą.

Nasz gabinet w Warszawie – przyjazny dzieciom!

Adent to warszawski gabinet dentystyczny przyjazny dzieciom. Pierwsza wizyta adaptacyjna pozwala przyzwyczaić się do leczenia stomatologicznego, które  nie będzie kojarzyć się z bólem. Odpowiednio urządzony gabinet jest kolorowy i radosny, pozwalając zapomnieć o strachu. Warto przy tym podkreślić, że pierwszy przegląd darmowy jest kolejnym powodem, dla którego należy zabrać dziecko do stomatologa jak najwcześniej.