Ból zęba po leczeniu kanałowym

Leczenie kanałowe (endodontyczne) jest zabiegiem inwazyjnym, w dużym stopniu naruszającym strukturę zęba. Bardzo często jest to jedyna metoda na uratowanie zęba i zlikwidowanie toczącego się procesu zapalnego. Mimo wielu pytań i wątpliwości nie należy rezygnować z leczenia kanałowego, przydatna będzie natomiast wiedza na temat samego zabiegu, czy i jak długo boli ząb po leczeniu kanałowym.

Czym jest leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe przeprowadza się, aby zlikwidować stan zapalny albo martwicę miazgi. Zabieg polega na oczyszczeniu i wypełnieniu kanałów zębowych. Na ogół dolegliwości bólowe i zapalenie miazgi są związane z zaawansowaną próchnicą. Dlatego ten radykalny i nieodwracalny zabieg bywa jedynym sposobem na ratowanie zęba, który jest już bardzo zniszczony. Leczenie kanałowe stosuje się także, kiedy dochodzi do uszkodzenia miazgi zębowej po złamaniu zęba.Dzięki nowoczesnym technologiom i coraz lepszym znieczuleniom leczenie kanałowe nie jest już tak bolesne. Ze względu na to, że często trwa długo można zdecydować się również na zabieg w sedacji. Jest to również znieczulenie zalecane przy bardzo rozległych stanach zapalnych. Natomiast ból po leczeniu kanałowym ustępuje na ogół po 2-3 dniach, choć może trwać nawet przez 2 tygodniu, a tkliwość okolicznych tkanek – przez kilka miesięcy.

Jak przebiega zabieg leczenia kanałowego?

Ze względu na inwazyjność i dużą ingerencję w strukturę zęba, leczenie kanałowe odbywa się w znieczuleniu albo w sedacji. Zanim jednak lekarz przystąpi do właściwego zabiegu ząb powinien być oczyszczony z próchnicy i wypełnienia (podczas wcześniejszej wizyty). Tak przygotowany ząb może być otwarty w celu usunięcia z komory i z kanałów miazgi. Oczyszcza się cały obszar leczony z bakterii, pozostałości tkanek. Kluczowe znaczenie ma tutaj precyzja i dokładność, ponieważ nawet najmniejszy zanieczyszczony fragment spowoduje powstanie stanu zapalnego. Dlatego leczenie kanałowe coraz częściej wykonuje się obecnie pod mikroskopem endodontycznym, który umożliwia zlokalizowanie i efektywne oczyszczenie kanałów.

Cały zabieg musi przebiegać w sterylnym środowisku, dlatego lekarz zabezpiecza obszar leczenia koferdamem (zestaw składający się z gumowej osłony na klamrach). Dalszy przebieg leczenia kanałowego zależy od stopnia stanu zapalnego. Czasem niezbędne jest założenie wkładki odkażającej i wypełnienia tymczasowego na ok. 2-3 tygodnie. Końcowy etap leczenia to wypełnienie zęba biokompatybilnym materiałem, który zastąpi usunięte tkanki (tzw. gutaperka). Na koniec ząb zostaje odbudowany standardową plombą, a przy rozległych zabiegach i ubytkach – koroną ceramiczną.Po wykonaniu leczenia kanałowego należy skontrolować stan zęba radiologicznie, aby zweryfikować dokładność oczyszczenia i wypełnienia kanałów zęba. W ten sposób unika się powikłań, stanu zapalnego i dotkliwego bólu zęba po leczeniu kanałowym nawet po kilku miesiącach.

Przeczytaj również: Fleczer – opatrunek stomatologiczny

Przyczyny bólu po leczeniu kanałowym

W przypadku bólu po leczeniu kanałowym przyczyny mogą być różne. Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę, że jest to zabieg ingerujący w struktury zęba, tkanki, a także przeprowadzany w czasie stanu zapalnego. Ponadto samo leczenie jest związane z mechanicznym oraz chemicznym podrażnieniem. Biorąc pod uwagę stan zapalny oraz fakt, że obszar operacyjny jest unerwiony i bardzo wrażliwy, należy liczyć się z występowaniem bólu zęba po kanałowym leczeniu. Jeśli zabieg był wykonany prawidłowo, kanały zostały dokładnie oczyszczone, ból może mieć różny stopień nasilenia i czas trwania. Zwykle ustępuje po 2-3 dniach, pozostaje jedynie wrażliwość tkanek.

Ale nawet bez powikłań bolesność może dokuczać dłużej – u niektórych pacjentów ból zęba po leczeniu kanałowym trwa nawet do 2-3 tygodni, przy czym powinien być coraz mniejszy aż do całkowitego ustąpienia. Powodem do niepokoju jest coraz większa intensywność bólu czy ból utrzymujący się dłużej niż 2-3 tygodnie. Może on sygnalizować powikłania, stan zapalny po leczeniu kanałowym. Konieczne jest wówczas wykonanie zdjęcia RTG, które pokaże jaki jest aktualny stan leczonego zęba i wypełnianych kanałów.

Przyczyny bólu zęba po leczeniu kanałowym to najczęściej:

  • zapalenie przyzębia i stan zapalny dziąsła,
  • zapalenie ozębnej,
  • stan zapalny tkanek okołowierzchołkowych w kości
  • pominięcie jednego z kanałów i pozostawienie w nim chorej miazgi,
  • anomalie anatomiczne kanałów ( utrudniony dostęp, budowa, brak możliwości otwarcia).