Próchnica

Próchnica zębów – informacje

Próchnica to poważna choroba zębów, której konsekwencje mogą być poważne – szczególnie, jeśli leczenie zostanie zbagatelizowane. Warto bowiem mieć świadomość, że ekstrakcja zębów to tak naprawdę jedna z wielu skutków rozwijającej się próchnicy. Dlatego też istotne znaczenie ma szybkie działanie – dzięki temu uda się ominąć skutki oraz zapobiec długotrwałemu leczeniu. Jak pokazują statystyki, próchnica wśród Polaków to bardzo częsta przypadłość. Pojawia się aż u 95% osób dorosłych. Co więcej, zaawansowana choroba diagnozowana jest u ponad połowy dzieci, zaś co drugi nastolatek osiąga pełnoletniość bez kompletnego uzębienia. By zmniejszyć skalę tego problemu, należy o zęby zadbać już w najmłodszym wieku – to znaczy, że trzeba dbać także o zęby mleczne.

Jakie są rodzaje próchnicy?

Próchnica próchnicy nie jest równa. Warto bowiem mieć świadomość, że istnieją różne jej rodzaje – w zależności od przyjętych kryteriów. Biorąc pod uwagę przebieg, można wyróżnić próchnicę ostrą (dotyczy osób młodych, u których szerokie kanaliki zębiny ułatwiają rozwój choroby), próchnicę przewlekłą (rozwijającą się przede wszystkim u osób starszych oraz dorosłych, która charakteryzuje się wolniejszym przebiegiem) oraz próchnicę zatrzymaną (jej rozwój został zatrzymany zabiegami higienizacyjnymi).

Uwzględniając obraz kliniczny, można wymienić takie rodzaje próchnicy jak m.in.: próchnica butelkowa (atakuje zęby przednie, występuje u dzieci zasypiających z butelką słodkiego mleka), próchnica ukryta (rozwija się pod szkliwem, atakując zęby wyglądające na zdrowe), próchnica wtórna (rozwija się w zębach z założonym wypełnieniem ubytku), próchnica kwitnąca (dotyka kilka zębów jednocześnie).

Próchnica u dzieci i niemowląt

Próchnica u dzieci i niemowląt to częsta przypadłość atakująca także zęby mleczne. Czasami zdarza się, że roczne dziecko z pierwszymi ząbkami ma problem, którego nie należy bagatelizować. Warto bowiem mieć świadomość, że próchnicę mlecznych zębów trzeba leczyć – tak, by w przyszłości nie doszło do szybkiego rozwoju ubytków.

Jeśli chodzi o przyczyny próchnicy u dzieci i niemowląt, jest ona zwykle wynikiem spożywania dużej ilości cukrów przy niedostatecznej higienie jamy ustnej. Prowadzi to do powstawania płytki nazębnej i namnażania się bakterii odpowiadających za rozwój próchnicy. Jeśli więc zauważysz takie objawy jak: kredowobiała zmiana na gładkiej powierzchni zęba, należy jak najszybciej udać się do stomatologa. Próchnica zębów mlecznych nie objawia się bowiem brązowymi plamkami – jak w przypadku zębów stałych.

Objawy próchnicy zębów

Próchnica zębów zaczyna się od odkładania się płytki nazębnej. Gdy bakterie wędrują w głąb uzębienia i docierają do wrażliwej miazgi, wówczas problem może objawiać się nadwrażliwością na ciepłe i zimne pokarmy oraz napoje. Kolejne objawy związane są z uszkodzeniem szkliwa, czego pierwszym symptomem jest tzw. plamka próchnicowa, która z czasem ciemnieje. To „ostatni dzwonek”, by wybrać się do dentysty i podjąć odpowiednie leczenie – takie, które pozwoli na uratowanie zęba.

Jeżeli próchnica zostanie zbagatelizowana, wówczas kolejnym jej etapem będzie zniszczenie szkliwa. Będzie to skutkować powstaniem ubytku próchnicowego. Na skutek działania bakterii dochodzi do rozmiękczenia zębiny i powolnego powiększania się ubytku. To z kolei prowadzi do dalszej wędrówki drobnoustrojów, które dostają się do miazgi, atakując ją i prowadząc do zapalenia. Na tym etapie zwykle konieczne jest leczenie kanałowe.

Leczenie i profilaktyka próchnicy

Najlepszym sposobem leczenia próchnicy jest jej zapobieganie. Profilaktyka odgrywa istotną rolę, zapobiegając powstawaniu ubytków, a w konsekwencji – poważnych problemów zdrowotnych. Chcąc uniknąć próchnicy, należy pamiętać o odpowiedniej higienie jamy ustnej. Ważne jest dokładne i regularne szczotkowanie zębów, stosowanie nici dentystycznych oraz płynów do płukania jamy ustnej. Należy pamiętać także o częstych wizytach kontrolnych w gabinecie stomatologicznym.

Jeśli na działania profilaktyczne jest za późno, bo próchnica daje objawy, koniecznością jest leczenie dentystyczne. Jednym ze sposobów jest remineralizacja – metoda dająca efekty w przypadku próchnicy początkowej. Plombowanie to najczęściej stosowany sposób leczenia próchnicy, który polega na usunięciu chorej tkanki, a następnie na wypełnieniu ubytku odpowiednim materiałem. Jeżeli doszło do martwicy miazgi, podejmuje się leczenie kanałowe. Ostatecznością jest ekstrakcja, czyli usunięcie zniszczonego doszczętnie zęba.

Gabinet dentystyczny Adent

Jeśli zmagasz się z próchnicą lub chcesz jej zapobiec, odwiedź warszawski gabinet stomatologiczny Adent. Proponujemy skuteczne leczenie ubytków, dzięki czemu przywrócisz zębom zdrowy i ładny wygląd. Pamiętaj, że zbagatelizowana próchnica to początek poważnych problemów zdrowotnych – nie tylko w obrębie jamy ustnej. Już teraz umów się na wizytę – sprawdź, co możemy dla Ciebie zrobić. Zapewniamy atrakcyjne ceny.
Umów się na przegląd stomatologiczny