Bonding to niedrogi sposób na ładne zęby. To metoda o wiele mniej inwazyjna niż zakładanie licówek porcelanowych. Sam termin bonding (z ang. bond – wiązać) wywodzi się od metody łączenia materiałów kompozytowych z powierzchnią zęba. Połączenie to wykorzystuje siłę adhezji (przylegania). Zabieg o nazwie bonding składa się z wytrawienia szkliwa delikatnym kwasem, nałożenia żywic kompozytowych na wytrawione tkanki oraz nałożenia właściwego kompozytu. Jak to wygląda w praktyce?

 

 

Specjalizacja stomatologii estetycznejSpecjalista
Lekarz dentystaMikeal Wojtczuk
Specjalistka stomatologii zachowawczej i endodoncjiMałgorzata Staruch-Bukowska

Na początku dentysta nieznacznie zmniejsza przednią część zęba tak, aby nowy ząb nie był zbyt duży. Następnie przy pomocy łagodnego kwasu w powierzchni zęba wytrawia mikroskopijne rowki. Później na zęby nakłada żywicę kompozytową, której kolor jest dopasowany do koloru pozostałych zębów. Żywicę odpowiednio się modeluje tak, aby nadać jej właściwy kształt, utwardza przy pomocy specjalnego światła, a na koniec wygładza i poleruje. Uzupełnienie lub regeneracja zęba kompozytem wygląda bardzo naturalnie i nie rzuca się w oczy. Wszystko dlatego, że kompozyty stomatologiczne są zawsze dobierane odpowiednio do kolorów zębów. Bonding nowej generacji nie wchłania tak łatwo barwników z pożywienia i nie żółknie tak szybko, jak jego poprzednicy. Co więcej – unowocześniona metoda pozwala osiągnąć idealnie gładką powierzchnię, imitującą szkliwo naturalnych zębów. I co ważne – barwa i transparentność nowoczesnych kompozytów stomatologicznych doskonale naśladuje wygląd własnego uzębienia.


  • Na początku należy umówić się na konsultację dentystyczną 
  • Przed przystąpieniem do zabiegu należy upewnić się, że zęby są czyste i zdrowe 
  • Przed przystąpieniem do zabiegu należy unikać spożywania niektórych pokarmów takich jak: kawa, czerwone wino mogące odbarwić zęby


Cennik zabiegu