Terapia estrogenowa a zdrowie zębów i przyzębia.

Terapia estrogenowa okazała się skuteczna w zmniejszaniu nasilenia chorób zębów i dziąseł u kobiet po menopauzie

Terapia estrogenowa została już uznana za pomocną dla kobiet w radzeniu sobie z szeregiem problemów związanych z menopauzą, w tym redukcją uderzeń gorąca, poprawą zdrowia serca i gęstości kości oraz utrzymaniem poziomu satysfakcji seksualnej. Teraz nowe badanie sugeruje, że ta sama terapia estrogenowa stosowana w leczeniu osteoporozy może w rzeczywistości prowadzić do zdrowszych zębów i lepszego stanu dziąseł. Wyniki badania są publikowane online w Menopause, dzienniku The North American Menopause Society (NAMS).

Wraz ze spadkiem poziomu estrogenów w okresie menopauzy, kobiety stają się bardziej narażone na liczne problemy zdrowotne, w tym utratę gęstości mineralnej kości, która może prowadzić do osteoporozy. Mniej więcej w tym samym czasie pojawiają się zmiany w stanie zdrowia jamy ustnej , ponieważ zęby i dziąsła stają się bardziej podatne na choroby, co może prowadzić do stanu zapalnego, bólu, krwawienia, a nawet ruchomości czy utraty zębów.

W artykule dotyczącym menopauzy „Związek między leczeniem osteoporozy a ciężkim zapaleniem ozębnej u kobiet po menopauzie” oceniano 492 kobiety w okresie pomenopauzalnym w Brazylii w wieku od 50 do 87 lat, 113 w trakcie leczenia osteoporozy i 379 nieleczonych, aby ustalić, czy leczenie osteoporozy może pomóc w zwiększeniu gęstości mineralnej kości w szczękach, a następnie poprawić ogólny stan zdrowia jamy ustnej.

Badanie wykazało, że częstość występowania ciężkiego zapalenia przyzębia była o 44% niższa w grupie objętej terapią osteoporozy po menopauzie niż w grupie nieleczonej. Leczenie składało się z systemowego estrogenu lub estrogenu z progestagenem, a także suplementów wapnia i witaminy D przez co najmniej sześć miesięcy.

„Osteoporoza może wystąpić w całym ciele, w tym w szczęce, i prowadzić do zwiększonego ryzyka chorób przyzębia” – mówi dr JoAnn Pinkerton, dyrektor wykonawczy NAMS. „Badanie to pokazuje, że terapia estrogenowa, która okazała się skuteczna w zapobieganiu utraty masy kostnej, może również zapobiegać pogorszeniu kondycji zębów i dziąseł. Wszystkie kobiety, ale szczególnie te o niskim estrogenie lub będące w trakcie bisfosfonianowej terapii osteoporozy, powinny powinny uczynić z dbania o zęby i przyzębie element składowy zdrowego postmenopauzalnego trybu życia. ”

Opublikowano Czwartek, 23 lutego 2017 r.

Artykuł: Związek między leczeniem osteoporozy a ciężkim zapaleniem ozębnej u kobiet po menopauzie, Johelle de S. Passos-Soares; Maria Isabel P. Vianna; Izaak S. Gomes-Filho; Simone S. Cruz; Maurício L. Barreto; Luis F. Adan; Cassiano K. Rösing; Soraya C. Trindade; Eneida M.M. Cerqueira; Frank A. Scannapieco, Menopause, doi: 10.1097 / GME.0000000000000830, opublikowano w Internecie w lutym 2017 r.