Gabinet stomatologiczny
Warszawa
Aleja Niepodległości 210 lokal 1
/vis-à-vis GUS, na rogu Armii Ludowej /,
600 metrów od Metro Politechnika


Tel.: 22 406 42 10,

Kom.: 535 999 460

Godziny pracy
Poniedziałek - Piątek  9:00 - 20:00
Nieczynne 18/7 sobota.
Dyżur chirurgiczny 1/8.

Szyny zgryzowe oraz zapobiegające chrapaniu w gabinecie stomatologicznym ADENT w Warszawie.

Szyna zgryzowa i szyna przeciw chrapaniu

 

Chrapiesz? Silnie zagryzasz lub zgrzytasz zębami podczas snu? Szyna przeciwko chrapaniu może zapobiec lub zmniejszyć problem chrapania poprzez poszerzenie drogi oddechowej i zapobieżeniu cofania języka . Szyna zgryzowa nie zapobiegnie zgrzytaniu, ale ochroni twoje zęby przed ścieraniem będącym następstwem zgrzytania.

Szyna zgryzowa może być także pomocna w przypadku zaburzeń zgryzu, stawu skroniowo-żuchwowego lub mięśni okołoszczękowych. Zaburzenia te mogą być następstwem utraty zębów, chorób stawów, stanów zapalnych lub nadmiernego napięcia w mięśniach żwaczach.

Szyna zgryzowa.

Wiele osób zaciska zęby lub zgrzyta nimi z powodu stesu. Rzeczywistość medialna dostarcza na go w wielkich ilościach. Może to wywoływać bóle głowy, bolesność zębów, "szczęk". Szyna zgryzowa może zmniejszyć dolegliwości lub je zlikwidować poprzez rozlużnienie napiętych mięśni. Szyna chroni także powierzchnie zębów, które biorą udział w zgrzytaniu.

Szyny z twardego tworzywa pomagają w łagodzeniu najczęstszych dolegliwosci. W przypadku ostrych dolegliwości ze strony zębów, stawów, mięśni wykonuje się często szynę z miękkiego tworzywa.
Najczęściej używamy szynę podczas snu - 8 godzin na dobę z 2 miesięczną przerwą po 6 miesiącach używania.

Jak się to wykonuje?
Dentysta podczas badania decyduje jaki typ leczenia, szyny jest dla pacjenta najodpowiedniejszy. Pobierany jest wycisk zębów. Na następnej wizycie pacjent otrzymuje swoją szynę. Szyna jest dopasowywana, pacjent dostaje instrukcje jej stosowania. Jeśli jest taka potzreba pacjent pojawia się na wizytach w celu dalszego dostosowywania szyny.

Pamiętaj o...
Początkowo trudno jest przyzwyczaić się do używania szyny. Część pacjentów doświadcza suchości jamy ustnej, część nadmiernej produkcji śliny. Niektórzy skarżą sie na bolesnosć zębów . Spokojnie! Większość niedogodności ustępuje po pewnym czasie.

Szyna przeciw chrapaniu.

Osobie z problemem chrapania lub bezdechu nocnego ulgę może przynieść specjalnie wykonana przez dentystę szyna(szyna-antiapné). Szyna przeciwko chrapaniu zmniejsza nasilenie bezdechu nocnego oraz chrapania poprzez poszerzenie zwężonych podczas snu dróg oddechowych. Zapobiega cofaniu języka w kierunku gardła poprzez wysunięcie żuchwy do przodu, co umożliwia zmniejszenie lub zlikwidowanie problemu .Wykonanie szyny wiąże się z przygotowaniami we współpracy lekarza dentysty, ortodonty i laryngologa.

Wiedz, że...
Wykonanie wiąże się z pobraniem wycisków szczęki i żuchwy. Szyna wykonywana jest indywidualnie. Często, początkowo odczuwane jest napięcie w zębach. Potrzeba kilku nocy, żeby przyzwyczaić sie do szyny. Dobrze jest oswajać się z nią stopniowo, na przykład przed telewizorem, na godzinę przed snem. Po kilku nocach na pewno przyzwyczaisz sie i bez problemów będziesz mógł używać szyny podczas snu. Niektórzy pacjenci mają odczucie większej ilości śliny podczas używania szyny. Niedogodności te najczęściej mijają po jakimś czasie. Po wyjęciu szyny po przebudzeniu mamy wrażenie, że zęby "nie pasują do siebie". Zgryz wraca do normy po 20-30 minutach.

Używający szynę przeciwko chrapaniu muszą szczególnie zadbać o higienę jamy ustnej. Ważne jest oczyszczanie wszystkich powierzchni zębów- nawet pomiędzy zębami - nićmi dentystycznymi, zanim wieczorem założymy szynę. Szyna powinna być szczotkowana pastą do zębów tak przed jak i po założeniu.

Szynę przechowujemy wilgotną po umyciu w otrzymanym pudełku, najlepiej w niższej temperaturze. Inaczej po przesuszeniu może stać się szorstka. Jeśli szyna nie pasuje, zbyt silnie uciska zęby lub ulegnie uszkodzeniu należy zgłosić sie do swojego dentysty. Szynę zabieramy z sobą na każdą wizytę kontrolną.