Opatrunek tymczasowy, określany również jako tymczasowa plomba dentystyczna służy do tymczasowego zamknięcia ubytku w zębie. Taki opatrunek zakładany jest na kilka lub kilkanaście dni, do momentu wypełnienia ubytku materiałem ostatecznym, czyli plombą.

Dentysta sięga po opatrunek tymczasowy w momencie, kiedy ząb z różnych powodów wymaga długiego leczenia, nie można jeszcze założyć stałej plomby, a jednocześnie leczony ząb musi zostać dobrze zabezpieczony przed przedostawaniem się bakterii. Do zabiegów, podczas których stomatolog może założyć tymczasowe wypełnienie, zaliczamy wieloetapowe leczenie kanałowe oraz zabieg wybielania martwego zęba. Tymczasowa plomba dentystyczna zakładana jest także na zęby objęte głęboką próchnicą, która prawie dotarła do miazgi zęba.

Fleczer dentystyczny – opatrunek tymczasowy

Tymczasowe wypełnienie, czyli tzw. fleczer wykonany jest ze specjalnego materiału, który w przeciwieństwie do stałej plomby, łatwo się zakłada i szybko zdejmuje. Jego zadaniem jest czasowe wypełnienie ubytku tak, aby ząb był chroniony przed dostaniem się do niego resztek jedzenia, co mogłoby skutkować rozwojem niebezpiecznych bakterii.

Tymczasowy opatrunek powinien spełniać kilka wymogów i posiadać określone właściwości. Przede wszystkim powinien charakteryzować się odpowiednią trwałością, a więc być odporny na codziennie szczotkowanie zębów, rozdrabnianie pokarmów, itp. Poza tym, powinien odznaczać się dobrą szczelnością i dobrym przyleganiem do zęba.

Dobrze też, aby posiadał neutralny smak i nie pozostawiał w ustach nieprzyjemnego posmaku. Taki opatrunek dentysta zakłada na koniec wizyty. Pacjent nie powinien spożywać pokarmów i płynów przez co najmniej pół godziny.

Opatrunek leczniczy – plomba tymczasowa

Czasem dentysta podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym, zakłada pacjentowi opatrunek leczniczy do zęba. Jest to niezbędne m.in. w przypadku bardzo głębokiej próchnicy. Taka plomba lecznicza pozostaje w zębie tak długo, jak wymaga tego sytuacja kliniczna i użyte lekarstwa. Środki używane do dewitalizacji miazgi (znane jako „trutki”) nie powinny zasadniczo pozostawać w ubytku dłużej niż dwa tygodnie. Znacznie dłużej (od 3 do 6 miesięcy) pozostają w zębie lekarstwa na bazie wodorotlenku wapnia, które pobudzają zębinę do odbudowy.

Plomba lecznica (inaczej opatrunek leczniczy) to szczególny rodzaj opatrunku, który wykazuje szereg właściwości sprzyjających cofnięciu się procesu próchnicowego w dnie ubytku. Opatrunek leczniczy działa bakteriobójczo niszcząc bakterie próchnicowe, remineralizująco na zdemineralizowane przez próchnicę rejony zęba. Sprawia też, że miazga zęba cofa się i tym samym zmniejsza ryzyko obnażenia i leczenia kanałowego.

Cena założenia fleczera stomatologicznego w naszym gabinecie dentystycznym

ADENT to nowoczesna klinika stomatologiczna, która dba nie tylko o zdrowie zębów swoich pacjentów, ale również o ich komfort i dobre samopoczucie. Świadczymy szeroki zakres usług i dbamy o najdrobniejsze detale leczenia. Dokładamy wszelkich starań, aby nasze usługi były dopasowane do potrzeb pacjentów i ich możliwości finansowych. Bez utraty jakości, bezpieczeństwa i poziomu higieny pracy oferujemy atrakcyjne ceny tymczasowych wypełnień i opatrunków leczniczych.

I tak na przykład, opatrunek stomatologiczny w naszej klinice to koszt rzędu 50-100zł.